Plzeňský kraj očekává, že peníze na novou galerii dá stát

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
13.09.2018 19:05
Plzeň

Plzeň - Stavbu regionální galerie v Plzni by měl částečně zaplatit stát. Plzeňský kraj se dohodl s ministrem kultury, že peníze na ni budou ve výhledech státního rozpočtu na příští roky. Západočeská galerie je explicitně napsaná v programovém prohlášení vlády, řekla ČTK ekonomická náměstkyně plzeňského hejtmana Marcela Krejsová (ODS).


Kraj má od loňska stavební povolení na galerii za 820 milionů Kč. Postaví ji, pokud na ni dá stát 480 milionů Kč. Vedení kraje o tom jedná téměř dva roky. Podle příslibu státu by měly být peníze na dofinancování přímo v rozpočtu. Druhou možností je, že vláda naplní investiční fond na rozvoj regionálních kulturních zařízení.

"Domluvili jsme se panem ministrem kultury, že je to (galerie) významná věc,"
uvedla Krejsová. Podle ní k tomu pomohl tlak Asociace krajů. Krejsová objela všechny kraje a vysvětlila jim, že ministerský fond je k ničemu, když tam není ani koruna. "A že musíme vyvíjet tlak na to, aby se (fond) naplňoval, protože státní kulturní politiku nedělají jen příspěvkové organizace ministerstva, ale všechny kulturní instituce v Česku, které zřizují kraje nebo obce," dodala.

Nakonec se to stalo prioritou Asociace krajů v oblasti kultury a s tím šla jeho předsedkyně na vládu. "Hodně pomohl hejtman Ivo Vondrák (ANO) z Ostravy. A teď je to vidět. Vláda objíždí kraje a v každém kraji slíbí kofinancování nějaké kulturní instituce," uvedla Krejsová. Podle ní je ale Plzeň nejpřipravenější, protože má stavební povolení.

Původně měla být galerie podpořena memorandy kraje, města Plzně a ministerstva kultury. Nakonec ale bývalý ministr uvedl, že tato cesta není úplně šťastná a že by měla být jako zásadní věc napsána ve výhledech státního rozpočtu, třeba ve dvou nebo třech tranších. "Jsem zvědavá, až vyjde úplně oficiálně rozpočet státu jako zákon," uvedla náměstkyně. Po schválení zastupiteli by pak kraj hned vypsal výběrové řízení. Krejsová by chtěla ještě do konce roku schválit peníze na dokončení téměř hotové podrobné prováděcí dokumentace.

V galerii budou stálé expozice, 95 procent z 10.000 exponátů v hodnotě přes jednu miliardu korun je teď v depozitářích. Západočeská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny. "S Ostravou jsme jedinou galerií v ČR, která nemá z prostorových důvodů stálou expozici," řekl ředitel Roman Musil.
0 komentářů
přidat komentář

Související články