Petici za změny na AVU a v Národní galerii podepsalo přes 1600 lidí

Vložil
ČTK
17.06.2024 17:15
Praha

Praha – Přes 1600 lidí podepsalo on-line výzvu ke změnám na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) a v Národní galerii (NG). Petice, za kterou se postavilo přes 90 českých umělců, žádá odstoupení rektorky AVU Márie Topolčanské z funkce a restrukturalizaci institucí AVU a Národní galerie. Podle vyjádření akademie, které zaslala ČTK, je AVU rozmanitá škola, jejíž vedení hájí práva na svobodné umělecké vyjádření pedagogů. Rektorky Topolčanské se ve svém vyjádření zastala Studentská komora Akademického senátu AVU, která text výzvy označila za v mnoha bodech dezinformační. Ředitelka NG Alicja Knastová dříve uvedla, že na výběru projektu Evy Koťátkové na Benátské bienále, který petice kritizuje, se nepodílela – vybrala ho porota z více než 20 návrhů.


Petici podepsali například bývalý rektor AVU Milan Knížák, sochař Jaroslav Róna, David Černý, Jan Svěrák, architekt Josef Pleskot, Jan Hřebejk, Lubomír Typlt, spisovatel Jáchym Topol nebo malíř Jan Gemrot. Text zveřejnila Barbora Šlapetová, manželka bývalého pedagoga AVU Lukáše Rittsteina, kterého loni Topolčanská odvolala za pokus o podvádění a neetické chování, uvedla rektorka v České televizi. Podle petice současná AVU rezignuje na vzdělávací poslání "v zájmu nových krátkodechých ideologií a aktivistických tendencí poplatných době". V dopise také píšou, že akademie nyní nevede mladé lidi k vlastnímu uměleckému výrazu, ale k týmovému aktivismu. Jako příklad uvedli nedávnou uměleckou performanci Kateřiny Olivové, která před budovou AVU za zvuku technohudby nahá rozhazovala hlínu. K tomu AVU již dříve uvedla, že nahota k umění patří od prehistorie.

Jako neinformovanou a v mnoha bodech dezinformační označila petici Studentská komora Akademického senátu AVU. Komora se ohradila vůči informaci z petice, že loni zemřeli dva studenti na zahraničním výletu ateliéru na předávkování drogami. "Zneužití tragické smrti našeho spolužáka a jeho přítelkyně, která zasáhla celou naši obec, je naprosto nepřijatelné, musíme vyvrátit tvrzení, že šlo o ateliérový výjezd, a tak se tato událost stala mimo zodpovědnost akademie, požadujeme písemnou omluvu od autorky petice na adresu pozůstalých a akademie," stojí v prohlášení.

"Akademie výtvarných umění v Praze je rozmanitá škola, jejíž vedení hájí práva na svobodné umělecké vyjádření pedagogů, pedagožek i studujících. Aktivně se účastní mezinárodní spolupráce v sítích uměleckých škol a v oblasti uměleckého výzkumu. Studující, vyučující i absolventi AVU pravidelně reprezentují školu i Českou republiku na významných mezinárodních uměleckých výstavách a festivalech," uvedla za AVU mluvčí Petra Švecová.

Národní galerii umělci kritizují za český projekt na Benátském bienále. "Celou instituci (Knastová) strhává do bezvýznamnosti a ohání se nejpomíjivějšími současnými ideologiemi. V praxi to znamená, že na bienále v Benátkách se prezentuje příběh žirafy, přivezené z Keni v době, kdy zde komunisti popravovali Miladu Horákovou a další," napsali umělci. Knastová dříve uvedla, že neměla na výběr projektu žádný vliv, protože jej vybrala odborná porota. Dodala, že se domnívá, že jde částečně o generační spor, protože signatáři dopisu jsou z jiné generace než autorka Koťátková. Americký časopis Artnews zařadil český pavilon a projekt Koťátkové do deseti nejlepších pavilonů bienále.

Dopis také řeší změny v udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého, která byla oceněním umělcům do 35 let. Skupině umělců vadí to, že se cena změnila na nesoutěžní, kdy vyhrávají všichni finalisté, a že se zrušil věkový limit pro oceněné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články