Palác Lucerna v Praze bude mít novou fasádu

Vložil
ČTK
12.06.2018 14:15
Praha

Praha - Palác Lucerna bude mít ve Vodičkově ulici novou fasádu. Pražští radní dnes odsouhlasili poskytnutí dotace pěti milionů korun, o které město požádala majitelka budovy, kterou je manželka Ivana Havla Dagmar Havlová. Rozhodnutí ještě musí posvětit zastupitelstvo hlavního města. Lucerna je od roku 2017 národní kulturní památkou.


Při rekonstrukci fasády je nutné sanovat nosné konstrukce balkónů a teras, kompletně restaurovat fasády včetně klempířských a uměleckořemeslných prvků. Při dalších pracích plánuje majitelka rekonstruovat zimní zahrady, které jsou umístěné za balkony v krajních osadách fasády, včetně repasování a doplnění prosklených stěn v interiéru a repasování oken. Celkem předpokládá náklady 23 milionů korun.

Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Vácslav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana. Záhy po svém vzniku se stala centrem kulturního a společenského života v Praze. Po roce 1948 byla znárodněna, v roce 1992 palác dostali zpátky v restituci bratři Václav a Ivan Havlovi. Následovaly spory a komplikace, po kterých soudy rozhodly, že celá budova patří ženě Ivana Havla Dagmar Havlové, která hodlá palác rekonstruovat a oživit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články