Olomouc - Dělníci dokončili první část dlouho plánované rekonstrukce zchátralého mauzolea jugoslávských vojínů v Bezručových sadech v těsném sousedství historického centra Olomouce. První etapa opravy stála 5,3 milionu korun, řekl dnes ČTK primátorův náměstek Filip Žáček (ČSSD). Město už připravuje další dvě etapy rekonstrukce, které mají stát dohromady zhruba 11 milionů korun.
"V první etapě byly opraveny zídky teras, schodiště, restaurovány byly kovové mříže a sanováno zdivo," uvedl Žáček. Část nákladů na první etapu opravy podle něj zaplatilo město ze svého rozpočtu a část pokryla dotace ministerstva obrany.
Ve druhé etapě město plánuje rekonstrukci vnitřní i vnější části kaple. Třetí fáze zahrnuje rekonstrukci krypty s regály na rakve a restaurování rakví s ostatky vojáků. "Podle rozpočtu se pro druhou etapu předpokládá s náklady 5,2 milionu korun a pro třetí etapu s částkou 5,4 milionu korun," řekl Žáček. Radnice se bude znovu snažit získat dotace.
Ostatky padlých jihoslovanských vojáků v závěru rekonstrukce mauzolea vyzvednou odborníci certifikované společnosti, kteří je podrobně zdokumentují a zrestaurují. Po dokončení opravy krypty budou ostatky pietně uloženy zpět na původní místo.
"Po dokončení všech etap rekonstrukce bude sloužit mauzoleum ke kulturním a společenským účelům. Mohou se zde konat pietní akce, doprovodné akce k výstavám Flora Olomouc, prohlídky s průvodcem, popřípadě koncerty, výstavy a další akce, které svou úrovní a zaměřením odpovídají významu této kulturní památky," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).
Ve zchátralém mauzoleu jsou uloženy ostatky téměř 1200 jihoslovanských vojáků, kteří padli na území Moravy a Slezska za první světové války. Radnice se mohla loni do opravy zanedbané památky pustit díky tomu, že po dvouletém soudním jednání s nástupnickými státy bývalé Jugoslávie se jejím vlastníkem stalo město. Původní vlastník mauzolea, kterým bylo Království Jugoslávie, formálně zanikl v dubnu 1945. Rekonstrukce mauzolea má podle odhadu stát 18 milionů korun.
Mauzoleum jugoslávských vojínů je stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926 navržená architektem Hubertem Austem. Postaveno bylo nákladem Československo-jihoslovanské ligy pro uložení ostatků 1188 jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v olomouckých vojenských nemocnicích za první světové války. Později byly do mauzolea svezeny ostatky vojáků i z jiných částí země. Od roku 1958 je mauzoleum evidováno jako nemovitá kulturní památka. Na jeho současném stavu se v minulosti podepsali vandalové i přírodní vlivy.