Praha - Občanská iniciativa SOS Transgas chce zachránit komplex budov Transgas na pražské Vinohradské třídě. Vyzvala dopisem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k zahájení nového řízení o prohlášení Transgasu za kulturní památku. Demolice budov ze 70. let byla povolena letos v lednu, následně začala společnost HB Reavis, která komplex vlastní, s přípravnými pracemi. Samotná demolice budov, která má skončit na podzim, začala koncem března.
Výzva iniciativy je reakcí na vyjádření ministerstva kultury na začátku dubnu v souvislosti s památkovou ochranou obchodního domu Kotva na webu ministerstva. "Nikdy nedopustím, aby Kotva dopadla jako kauza Transgas: ubezpečuje a vysvětluje ministr kultury Staněk," píše se v titulku zveřejněné zprávy. Ministerstvo tak podle iniciativy otevřeno přiznalo, že selhalo.
"Vyzýváme Vás proto (...), abyste případ Transgasu znovu otevřeli, a zahájili řízení o prohlášení Transgasu za kulturní památku, které bylo v listopadu 2017 ukončeno politickým ad hoc rozhodnutím bývalého ministra kultury pana Daniela Hermana (KDU-ČSL)," píše iniciativa v dopise ministerstvu.
Přestože už majitel s demolicí začal, v budovách již nejsou příčky a střecha pomalu mizí, podle Václava Aulického, který je jedním z autorů komplexu, je zachování budov stále možné. "To, co je na těch budovách hodnotné, je ocelová konstrukce, kterou dělal Jiří Kozák, který dělal i budovu Federálního shromáždění," řekla za iniciativu Veronika Vicherková.
Podle iniciativy by při zachování mohly budovy sloužit pro naplnění záměru spolupráce s pařížským Centre Pompidou. Transgas je totiž v ose, která spojuje významné veřejné budovy na hraně památkové rezervace.
Vlastník budovy na začátku února oznámil, že plánuje Transgas nebo už prázdný pozemek prodat. Iniciativa kvůli tomu společnost HB Reavis označila za spekulanta. "Oni mají záměr to prodat s dalšími rozpracovanými projekty, které tady mají," řekla Vicherková s tím, že Praha, která o komplex projevila zájem, kvůli tomu neměla šanci uspět.
Iniciativa považuje areál Transgasu za příklad poválečných staveb, které představují hodnotnou složku kulturního dědictví. Stát se k nim tak však podle SOS Transgas nechová a ministerstvo ani nedisponuje seznamem staveb, které byly v minulosti navrhovány na památky, takže se touto problematikou nemůže účinně zabývat.
Mnohdy je podle Vicherkové na místa, kde tyto budovy stojí, pohlíženo jako na stavební parcely. "Mysleli jsme si, že demolice obchodního domu Ještěd v Liberci bude dostatečným mementem, aby se takové věci neopakovaly," dodala. Ještěď byl přes protesty zbourán v roce 2009.
Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky. Klub za starou Prahu navrhl ministerstvu kultury, aby je prohlásilo za památku. Pražské pracoviště Národního památkového ústavu prohlášení nedoporučilo a uvedlo, že "areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny". Ministerstvo domy v listopadu 2017 za památku neprohlásilo.