Na Zelené hoře je zapotřebí obnovit mobiliář kostela

Vložil
ČTK
25.03.2009 00:05
Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou - Řádově miliony korun potřebuje římskokatolická církev na restaurování mobiliáře v kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Obnova vybavení kostela je podle monitorovací zprávy Národního památkového ústavu (NPÚ) jednou z dalších priorit rekonstrukce této památky zapsané v seznamu historického dědictví UNESCO. ČTK to dnes řekla senátorka a místostarostka města Dagmar Zvěřinová (ČSSD).
    "Zatímco kostel samotný je v majetku státu a ve správě Národního památkového ústavu, mobiliář je majetkem římskokatolické církve," vysvětlila. Žďárská farnost ale teprve loni dokončila tříletou generální obnovu interiérů sousedícího chrámu Nanebevzetí Panny Marie v areálu zámku a bude pokračovat opravami exteriérů. Ty potřebuje také kostel svatého Prokopa v centru města, které plánuje na příští rok.
    "Až do loňska bylo v kostele na Zelené hoře lešení kvůli restaurátorským pracím na stavebních prvcích, nemohly být proto provedeny ani průzkumy nutné k sepsání restaurátorského záměru obnovy mobiliáře," řekl ČTK koordinátor obnovy farnosti František Laštovička. Náklady na opravu řezbářské výzdoby, oltářů, soch či obrazů odhaduje na miliony korun. Farnost bude muset požádat o dotaci ministerstvo kultury.
    Město pak vedle dokončení revitalizace zelených ploch na Zelené hoře plánuje výstavbu parkovišť se sociálním zařízením. Jedno by mělo stát pod Zelenou horou za bytovou zástavbou. Tam se ale úřadu ještě nepodařilo vykoupit pozemky. Nemůže proto zatím žádat ani o evropskou dotaci a bez ní se podle Zvěřinové do stavby nepustí.
    Podle starosty Jaromíra Brychty (ODS) je dál příprava naučné stezky kolem Zelené hory. Město se s tímto projektem už uchází v Regionálním operačním programu o zhruba pět milionů korun. Lidé by se na stezce měli dozvědět třeba zajímavosti o historii cisterciáckého kláštera, Zelené hory, ale také informace o okolní floře a fauně.
    V monitorovací zprávě NPÚ, kterou v pondělí schválila rada města, se uvádí, že loni bylo do obnovy památky UNESCO investováno 3,9 milionu korun. Díky projektu sdružení České dědictví UNESCO byl u kostela instalován zvukový průvodce v několika jazykových mutacích. Byly zprovozněny i nové internetové stránky památky a vydána byla nová propagační brožura a dvě publikace.
    Kostel na Zelené hoře loni navštívilo 22.465 lidí, což je o něco méně než v roce 2007. Kromě církevních obřadů, sňatků a pohřbů se v areálu konaly čtyři koncerty. Mezi priority obnovy památky patří i  rozvíjení osvětové činnosti, vyřešení odvodu dešťové vody ze střechy kostela a pokračování v obnově krovu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články