Na konci července začne archeologický výzkum u Copa centra

Zdroj
Karel Čapek
Vložil
ČTK
16.07.2009 15:10
Praha

Praha - Na konci července začne archeologický výzkum na místě plánované stavby Copa centra, které by mělo vyrůst nad stanicí metra Národní třída v Praze. Dohodli se na tom dnes zástupci archeologů a investora, smlouvu chtějí podepsat na začátku příštího týdne. ČTK to řekl Tomasz Cymbalak z pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

    Archeologové předpokládají, že by na místě mohli nalézt gotické sklepy, nevylučují ani další překvapení. V těsné blízkosti plánované stavby byl například židovský hřbitov. Vykopávky zde považují za jeden z posledních velkých pražských výzkumů. Podle nich je technicky velmi náročný kvůli časovému tlaku na jejich rychlé ukončení. Bádání zde bude trvat asi pět měsíců.
    Archeologické vykopávky měly původně začít již na počátku července, termín byl ale postupně posouván. Podle dnešní dohody budou archeologové na místě dohlížet od 27. července, samotné vykopávky by mohly začít od srpna. Investor ale musí nejprve přesázet vzrostlé stromy, přestěhovat skleněnou kašnu a odstranit asi metr novověké navážky.
    Na místě má vyrůst multifunkční objekt Copa centrum za zhruba čtyři miliardy korun. Budou v něm byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců. Zároveň bude zrekonstruována i celá stanice metra, kvůli které tudy budou vlaky asi deset měsíců pouze projíždět.
    Co přesně archeology na místě při výzkumu čeká, zatím nevědí. Při stavbě stanice metra v 70. letech zde byl totiž výzkum proveden jen částečně. Prozkoumat nyní chtějí téměř 3500 metrů čtverečních, což je více než polovina celé stavební plochy. Část z ní poničily novodobé domy, vědci ale čekají, že pod jejich sklepy budou neporušená naleziště. Území ale také mohly narušit například injektáže ze stavby metra nebo strojovna skleněné fontány.
    Archeologové si od výzkumu například slibují, že jim vedle záchrany archeologických památek pomůže odpovědět na otázky, jak vypadalo místní osídlení při založení Nového Města Karlem IV. nebo kdy zde vznikly první kamenné domy. Nevylučují ani starší nálezy z pravěku.
    Jak dlouho výzkum bude trvat, zatím přesně nevědí. Předpokládají čtyři až pět měsíců. "Jsme ochotni přizpůsobit strategii svého výzkumu tomu, aby se mohlo současně i stavět," řekl Michal Tryml z NPÚ. Na rychlé ukončení vykopávek nebude tlačit pouze investor, ale také magistrát. Ten chce s ohledem na veřejné mínění zkrátit na minimum nucenou uzavírku stanice metra.
    Aby byl výzkum co nejrychleji ukončen, požádali pražští archeologové o pomoc své kolegy z opavské pobočky NPÚ. Zvažují také spolupráci s dalšími pražskými institucemi, zaměstnat chtějí i pražské studenty archeologie. Počet lidí, které vykopávky zaměstnají, odhadují na 50 až 100.
    Prokopat se budou muset asi do hloubky 3,5 metru, místy ale mohou být i hlubší objekty, například studně, jímky nebo příkopy. Protože pod Copa Centrem jsou plánována čtyři podzemní podlaží, stavbaři odtěží půdu až do hloubky asi 16 metrů. Všechna naleziště tak budou zničena.
    Archeologové doufají, že se jim s investorem podaří dohodnout případné zachování gotických sklepů, které by měly být u Spálené ulice. O jejich existenci vědí, netuší ale, v jakém jsou stavu. Alespoň jejich část by mohla být případně zakomponována do stavby objektu.
    Průběh a výsledky průzkumu chtějí pracovníci NPÚ pravidelně zveřejňovat. Plánují proto například dny otevřených dveří, založení internetových stránek s čerstvými informacemi, rádi by také před objektem umístili plátno, na které by se výsledky promítaly. Souhlasit by s tím ale musel investor, který celý výzkum podle zákona platí. Vykopávky budou stát asi 0,6 procent veškerých nákladů na stavbu, v západní Evropě to jsou podle archeologů dvě až tři procenta.
    NPÚ se stavbou Copa centra nesouhlasil, nadřízený magistrátní odbor památkové péče ho ale nakonec povolil. Památkovému ústavu se také nelíbí podoba výtahu, který má vyústit mezi barokním kostelem a kubistickým palácem v ulici Magdalény Rettigové. Výstup je podle něj příliš mohutný a znehodnocuje pohled na památky v okolí. Podle šéfa magistrátního odboru kultury a památkové péče Jana Kněžínka je řešení kontroverzní, ale v i tomto případě převažuje zájem veřejnosti výtah vybudovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články