Možné úpravy bývalého pomníku Stalina na Letné čelí kritice

Vložil
ČTK
08.08.2018 21:15
Praha

Praha - Vedení pražského magistrátu "oprášilo" šest let starou studii na úpravy podstavy bývalého Stalinova pomníku na Letné, na které nyní stojí pohyblivá socha přezdívaná Metronom. V podzemních prostorách základny má vzniknout galerie. Magistrát za to čelí kritice starosty Prahy 7 Jana Čižinského, dalších komunálních politiků a Zelených. Jak dnes novinářům řekl Čižinský, je podle něj nepřijatelné, aby se podobné úpravy dělaly bez široké veřejné diskuse a architektonické soutěže. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) uvedla, že by záměr ráda předložila radě do voleb. Kritiku odmítá, investice je podle ní nezbytná.


Na záměr v úterý upozornil deník E15. „Celé to působí tak, že se hnutí ANO snaží na poslední chvíli postavit primátorce pomník,“ uvedl dnes Čižinský. „Období, kdy někdo něco rozhodl a direktivně to někam umístil bez ohledu na lidi, kteří tam žijí, už je snad pryč,“ dodala radní Prahy 7 Lenka Burgerová. Burgerová, Čižinský a další politici z Prahy 7 na podzim kandidují na magistrát pod hlavičkou sdružení Praha Sobě.

Se záměrem nesouhlasí ani místostarosta Prahy 7 a kandidát Zelených na primátora Ondřej Mirovský. Názor vedení městské části je obecně takový, že využití letenských sadů by mělo zůstat stejné jako dosud a větší stavby by tam vznikat neměly. Čižinský nicméně dodal, že do bývalého pomníku se bude muset investovat, protože není v dobrém stavu. Nikoliv však tímto způsobem a nikoliv pár měsíců před volbami, dodal.

Podle návrhu usnesení, který má ČTK k dispozici, by měli radní Prahy v dalších týdnech rozhodovat o zakázce za necelých 50 milionů korun na zpracování projektové dokumentace podle studie z roku 2012. Podle Krnáčové už o plánované prostory projevila zájem Národní galerie.

Primátorka odmítla kritiku s tím, že nutnost "Stalina" opravit je zjevná. "Už nyní je v podstatě v havarijním stavu, a ta investice je proto naprosto nezbytná. Zatím jsem o tom záměru hovořila s vedením Národní galerie a pan ředitel to vítá. Teď to chci určitě prodiskutovat s kolegy a případně i předložit na některé ze zbývajících rad,“ uvedla. Dodala, že je nesmysl, že měl být tisk předložen na radu už v úterý, jak tvrdil Čizinský.

Praha již od počátku devadesátých let řeší, jak využít prostor pod bývalým pomníkem sovětského diktátora, kde jsou i rozsáhlé podzemní prostory. Mluvilo se například o vzniku muzea totality, o kavárně nebo oceanáriu. Vše ale zůstalo ve fázi úvah. Ploše od roku 1991 dominuje 25 metrů vysoká pohyblivá socha přezdívaná Metronom.
0 komentářů
přidat komentář

Související články