Moravská galerie vrátila rodině Tugendhatových cennou sochu

Vložil
ČTK
30.11.2006 23:15
Brno

Brno - Moravská galerie vydala dědicům rodiny Tugendhatovy plastiku Ženské torzo, která bývala ozdobou brněnské vily Tugendhat, památky zapsané v seznamu Unesco. Ve sbírkách galerie byla socha Wilhelma Lehmbrucka od roku 1960, k potomkům původních majitelů putuje na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem. ČTK to dnes řekli představitelé Moravské galerie.

    "Na jedné straně je nám velmi líto, že se galerie a také město Brno loučí s Lehmbruckovou plastikou, na straně druhé jsme srozuměni s tím, že napravování křivd z minulosti stále pokračuje," uvedl ředitel Moravské galerie Marek Pokorný.
    Podotkl, že dědicové měli k soše silnou vazbu a chtěli ji mít doma jako rodinnou památku, což potvrzuje i vedoucí expozice ve vile Iveta Černá. "Zvláště Greta Tugendhatová (manželka původního majitele Fritze Tugendhata) měla k plastice silný citový vztah, vzpomínala na ni v  emigraci až do roku 1971, kdy zemřela," řekla ČTK.
    Rodina Tugendhatových uprchla před nacismem do Venezuely. Dnes žijí její členové po celém světě - v  Jižní Americe, Spojených státech, Švýcarsku i Rakousku. Podle Černé bude socha nyní pravděpodobně umístěna ve Vídni u dcery Daniely.
    Moravská galerie stále přechovává další předměty z vybavení vily. "Máme na ně v tuto chvíli díky dobrým vztahům s rodinou Tugendhatových předkupní právo. Pevně věřím, že se nám podaří nábytek koupit do našich sbírek a že někdy v budoucnu se také originál Lehmbruckova torza vrátí do Brna a do vily Tugendhat," uvedl Pokorný.
    Vilu v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe pro manžele Tugendhatovy, kteří pocházeli z  rodin bohatých brněnských textilních podnikatelů. Stavba je podle odborníků unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. V  příštích letech ji čeká důkladná rekonstrukce, při které se vrátí do původního stavu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články