Pardubice - Práce na modernizaci a rekonstrukci Památníku Zámeček v Pardubicích, které začaly v dubnu letošního roku, jsou za polovinou. Stavbaři dokončili hrubou stavbu monolitických konstrukcí na objektu budoucí expozice. Musí ještě dokončit vstupní rampu a přes zimu budou pracovat v interiéru. Venkovní části památníku dokončí na jaře, součástí jsou i nově navržené terénní sadové úpravy, uvedla v tiskové zprávě Iveta Koubková z kanceláře primátora.
Obnova místa, kde nacisté za druhé světové války zavraždili téměř 200 českých vlastenců, by měla být dokončena v polovině příštího roku. Radnice za modernizaci zaplatí zhruba 40 milionů korun, z toho více než 21 milionů korun získá z evropské dotace.
Podzemní prostor, který vzniká podle návrhu architektů Jana Žalského a Víta Podráského ve spolupráci s historikem Vojtěchem Kynclem, přinese památníku zcela novou podobu. Dokončují se již také podklady pro vlastní interaktivní expozici. "Mluvenou část, jako budou filmy, zajistí, ve spolupráci s historikem Kynclem herci našeho Východočeského divadla, chtěli jsme tím zdůraznit regionální rozměr," uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).
Část zeleně, především keře za nynějším pomníkem, bude odstraněna. Odkryje se tím původní val, před kterým byly v roce 1942 vykonávány popravy a který se po remodelaci stane součástí památníku. Bude na rozdíl od současnosti celoročně přístupný. Vstup bude z Průmyslové ulice, kde vznikne parkoviště. Dominantou národní kulturní památky zůstane nynější pomník.
Památník stojí na místě bývalé cvičné střelnice záložního policejního pluku Böhmen, kterou nacisté v létě roku 1942 proměnili na popraviště gestapa. Od 3. června do 9. července 1942 zde bylo popraveno 194 českých vlastenců, jejichž těla byla zpopelněna a popel vysypán do Labe. V roce 1949 vznikl na místě popraviště památník.