Koncové inženýrské sítě ke stánkům u jezera Milada u Ústí budou před sezonou

Vložil
ČTK
12.01.2023 14:40
Ústí nad Labem

Mandaworks


Ústí nad Labem - Koncové inženýrské sítě k místům, kde budou stánky s občerstvením či půjčovny u jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem, budou hotové před zahájením sezony. ČTK to řekla Hana Volfová, mluvčí státního podniku Diamo, který jezero spravuje. Dokončeny jsou základní dokumenty rozvoje území kolem jezera, stavba některých architektonických prvků začne v příštím roce. Okolí jezera se upravuje na základě vítězného projektu mezinárodní krajinářské soutěže.


Před loňskou letní sezonou hrozilo, že lidem nebude k dispozici na plážích žádné občerstvení. Krajská hygienická stanice v předešlých letech udělila stánkařům výjimku, loni po pěti letech rozhodla, že tak neučiní. Nakonec se podařilo smlouvu se stánkaři uzavřít.

Letošní rok bude podle Volfové poslední, kdy budou služby občerstvení či půjčoven sportovních potřeb poskytovány ve formátu minulých let, tedy v zařízeních dle možností vybraných poskytovatelů, byť napojených na nově budované inženýrské sítě. "Od příštího roku však budou platit pravidla pro instalaci jakýchkoliv objektů na území jezera Milada výhradně dle platného design manuálu. Tím dojde ke sjednocení designu jednotlivých zařízení a podle našeho názoru k podstatnému zvýšení úrovně a kvality služeb," uvedla mluvčí.

Vedle pravidel pro podobu mobiliáře, reklamy a uměleckých děl mají architekti hotovou také koncepční studii území, což je plán pro postupné dotvoření krajiny kolem Milady. Prvními stabilními stavbami u jezera bude odpočívadlo s grilem v místě budoucího kempu západně od hlavní pláže, vyvýšené odpočívadlo s výhledem na jižní mokřady a objekt pro sportovce s převlékárnami. Jejich výstavba by mohla začít v roce 2024.

Státní podnik Palivový kombinát Ústí, jenž je odštěpným závodem Diama, podle mluvčí jedná s vlastníky pozemků, na kterých se plánují záchytná parkoviště. Měla by být tři, a to u vstupu Hrbovice, Trmice a Roudníky, s kapacitou několika stovek parkovacích míst. Dotčené obce kvůli tomu musí změnit územní plány.

V letošním roce by se mohlo rozhodnout, kdo bude území kolem zatopené těžební jámy hnědouhelného dolu spravovat. Palivový kombinát Ústí připraví návrh příslušné smluvní dokumentace a obce se na základě toho rozhodnou, zda chtějí lokalitu převzít, či nikoliv.

Napouštění jezera začalo v roce 2001 a skončilo v roce 2010. Rekultivace oblasti stála 5,4 miliardy korun. Jezero se s rozlohou 252,2 hektarů řadí na třetí místo mezi rekultivačními jezery v Česku a pro veřejnost bylo otevřeno v květnu 2015. Jeho průměrná hloubka je 15,5 metru, maximální 24,7 metru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články