České Budějovice – Příští rok budou v Domě umění v Českých Budějovicích, kde je Galerie současného umění a architektury, jen čtyři výstavy, obvykle jich je osm. Kurátor výstav Michal Škoda počítal s tím, že město začne s rekonstrukcí objektu. Vedení radnice ale opravy odložilo, peníze dá na jiné projekty. Podle Škody je ale stav objektu nevyhovující a opravy potřebuje. Dům umění byl i součástí koncepce Českých Budějovic jako Evropského hlavního města kultury 2028 a kvůli tomu se také měl rekonstruovat. Protože se tak nestane, Škoda už v roce 2026 nechce v Domě umění působit jako kurátor výstav. Řekl to ČTK.
"Proto jich bylo letos šest a v příštím roce jen čtyři, výstavy měly být do června. Když se opravovat nebude, tak bych možná připravil ještě jednu po prázdninách, ale je to narychlo, nevím jestli se to stihne domluvit a připravit, i když mám představu, koho bych pozval, měl by to být někdo z architektů,“ řekl Škoda, ale jméno neuvedl.
Podle náměstka primátorky Petra Maroše (ODS) by rekonstrukce vyšla na 150 milionů korun, schválený rozpočet města na příští rok tuto investici nezahrnuje. "Rekonstruujme raději letní kino Háječek, protože jinou venkovní scénu nemáme, vnitřních tu máme několik a dost jich opravujeme. Momentálně nás finančně velmi vyčerpává kulturní dům Slavie, který se prodražuje, takže na dům umění momentálně peníze nezbývají,“ dodal Maroš.
První výstavou v Domě umění v novém roce bude od 8. ledna dílo sklářské umělkyně Lady Semecké. "Bude to první ryze sklářka. Během našich výstav se sice sklo už objevilo, ale bylo součástí dalšího sochařského materiálu,“ řekl Škoda. Po ní v únoru bude následovat výstava další sochařky, představitelky současného sochařství, dánské umělkyně Tove Storchové. Následovat bude trojice japonských umělců a čtvrtou bude švýcarský architektonický ateliér E2A architects.
Michal Škoda působí jako kurátor Galerie současného umění a architektury 26 let. Letos převzal cenu České akademie vizuálního umění, která vyhlásila Dům umění Institucí roku 2023. "V rámci udělování těchto cen jsme se dostali ještě do finále za zahraniční architektonickou výstavu a v kategorii výstava roku, ale nominace neproměnili,“ dodal Škoda. Další ocenění získal Škoda za přínos v soutěži Architekt roku 2016 a za výjimečný počin v rámci České ceny za architekturu 2017.
Z letošních výstav Škoda vyzdvihl výstavu švýcarského architekta Rogera Boltshausera a jeho práci. "Zabývá se hodně udržitelností a hledá různé cesty, které mají udělat budovy soběstačnými, ale není to na úkor kvality architektury, ať už vizuálně nebo funkčně. A je to jeden z mála architektů, který se víceméně programově zabývá používáním dusané hlíny, o které se mluví jako o materiálu budoucnosti,“ řekl Škoda. A také upozornil na poslední letošní výstavu architektonického studia Norrön z Kodaně, které propojuje architekturu a krajinu.
Výstavy Galerie současného umění a architektury každoročně navštěvuje přes 10.000 lidí. Z toho je asi 3000 dětí včetně škol, které docházejí na edukační programy. Město České Budějovice jako provozovatel Domu umění letos dalo na provoz galerie 1,25 milionu Kč, o 60 procent víc než loni.