Praha - Pražská kancelářská budova Masaryčka vlastněná investiční skupinou Penta a navržená studiem slavné architektky Zaha Hadid dnes oficiálně dokončila svojí stavbu. Kromě střešních teras, které se otevřou před koncem letošního roku, je budova v provozu už od loňského podzimu. Slavnostní otevření komplexu dnes večer provázel koncert britské kapely Morcheeba a světelná show promítaná na západním průčelí budovy. Spoluzakladatel Penty Marek Dospiva na zahájení oslavy dokončení uvedl, že ve vedení developerské sestry Penta Real Estate vystřídá Petra Paličku obchodní ředitel David Musil.
Přestavba kolem Masarykova nádraží začala v roce 2011, kdy Penta koupila majoritní podíl ve společnosti Masaryk station development (MSD), která uzavřela smlouvu s Českými drahami o zřízení předkupního práva na nákup pozemků v lokalitě. V roce 2015 Penta v ulici Na Florenci vystavěla komerčně-administrativní prostor Florentinum. Rok na to MSD koupila protější pozemky o 10.300 metrech čtverečních za 235 milionů korun, kde dnes stojí Masaryčka. Přípravné práce na kancelářském komplexu začaly v roce 2020 a rok na to bylo vydáno stavební povolení a začalo se stavět. Stavba trvala přes dva a půl roku a celková investice dosáhla 2,5 miliardy korun.
Masaryčka, pojmenovaná podle sousedícího Masarykova nádraží a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, má zhruba 22.100 metrů čtverečních užitkové plochy. Jde o dvě budovy, které v sobě kombinují administrativní a komerční prostory.
Fasáda budovy má podle dřívějšího vyjádření Hadid připomínat koleje, které symbolicky skončí přechodem v jakousi zlatou věž. Britská architektka iráckého původu byla první ženou, která získala nejprestižnější světové ocenění pro architekty - Pritzkerovu cenu. Průlomovou byla pro ženu podle odborníků stavba Rosenthalova střediska pro současné umění v Cincinnati v roce 2003. V Česku je známá hlavně jako členka poroty, která vybrala nakonec neuskutečněný návrh architekta Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné. Architektka v březnu 2016 zemřela.
Výstavbu kanceláře ale doprovázely také soudní spory. Ten se vede od roku 2020, kdy stavební úřad Prahy 1 vydal územní rozhodnutí pro stavbu polyfunkčního objektu. Komplex v ulici Na Florenci prošel už v roce 2017 posouzením vlivů na životní prostředí, občanské organizace proto měly být součástí také návazného povolovacího procesu. Investor ale podle ekologického spolku Arnika udělal drobné úpravy, a tím se vyhnul jak posouzení vlivů, tak účasti spolků, které upozorňovaly na negativa objemné stavby. Arnika se bránila u Městského soudu v Praze, uspěla ale až u Nejvyššího správního soudu. Penta dříve uvedla, že žaloby jsou jen obstrukcí a snahou Arniky zviditelnit se.