Masaryčka

Masaryčka
Adresa: Na Florenci 2139/2, Nové Město, Praha, Česká republika
Investor:Penta Real Estate s.r.o.
Soutěž:2016
Projekt:2016-21
Realizace:8.2020 - 7.2023
Užitná plocha:31091 m2
Zastavěná plocha:6103 m2
Náklady:2 500 000 000 CZK


Spoluautor: DeaWha Kang, Jakub Klaška, Jim Heverin, Craig Kiner
Projektant: Jakub Cigler Architekti
Certifikát: LEED platinum
Nyní po dokončení fasád nabízí budova Masaryčky v Praze nové komunikační trasy a veřejná prostranství. Kancelářskou a obchodní budovu Masaryčka o užitné ploše přes tři hektary tvoří sedmipodlažní objekt ve východní části a devítipodlažní budova na západním konci, které umožňují další rozvoj podnikatelského sektoru ve městě. Obě tyto stavby jsou navrženy tak, aby co nejlépe vyhovovaly pracovním podmínkám v 21. století.
Masaryčka, která je součástí modernizace historického Masarykova nádraží Českých drah, vytváří nové veřejné náměstí nad částí železničních kolejí, zlepšuje přístupnost k jednotlivým nástupištím a poskytne nové pěší spojení mezi ulicemi Na Florenci a Hybernská ležící po obou stranách nádraží.
Masaryčka, kterou na jihu ohraničují nástupiště Masarykova nádraží, ze severu ulice Na Florenci a na východě nadzemní rychlostní komunikace Wilsonova, byla postavena na několik desetiletí opuštěném brownfieldu. Na západní straně Masaryčka nahrazuje bývalé parkoviště při ulici Havlíčkova za nové veřejné náměstí s přestupními stanicemi mezi železniční, tramvajovou a autobusovou dopravou; vytváří příjemnou vstupní bránu do města pro cestující po železnicí i pro ty, kteří v budoucnu využijí rychlíkové spojení na pražské mezinárodní letiště.
Masaryčka, která se nachází přibližně kilometr východním směrem od Staroměstského náměstí, navazuje dialog s architekturou a urbanismem Starého Města pražského, známého jako "zlaté stověžaté město". Venkovní lamely na fasádě Masaryčky přispívají v letních měsících ke stínění interiérů a současně přechází na západní straně z horizontální kompozice do vertikály, kde se fasáda obrací k věžím Starého Města.
Masaryčka, která usiluje o certifikaci LEED Platinum, má dvojitě izolovanou fasádu zajišťující optimální přirozené osvětlení všech pracovních a společenských prostor. Lineární budova je přerušena kaskádovitě uskočenými terasami, zatímco terasy na východním konci poskytují v každém patře kanceláří přímý výstup na venkovní plochy. Společné střešní zahrady nabízejí panoramatický výhled na město. Hybridní způsob větrání je podpořen účinnými systémy na rekuperace odpadního tepla, zatímco inteligentní řídící systémy budovu neustále monitorují a upravují teplotu prostředí tak, aby se snížila spotřeba energie.
V areálu proběhla výsadba místních druhů rostlin, keřů a stromů, které jsou zavlažovány dešťovou vodou z Masaryčky. Stromová alej v ulici Na Florenci poskytne v létě chladivý stín a bude se starat o přirozené čištění vzduchu. Nízkoprůtokové systémy a recyklace šedé vody dále pomohou snížit spotřebu vody v centru.
Při výstavbě a zadávání veřejných zakázek Masaryčky byli upřednostněni místní dodavatelé a materiály s vysokým podílem recyklovaných materiálů, aby byly splněny cíle pro snížení uhlíkové stopy do roku 2025 stanovené v rámci klimatické výzvy RIBA 2030.
V těsném sousedství Masaryčky probíhá pod vedením Českých drah rekonstrukce Masarykova nádraží, která má být dokončena v roce 2026. Projekt zahrnuje rekonstrukci stávající historické budovy hlavového nádraží a výstavbu nového veřejného náměstí nad částí kolejiště, odkud bude možný přímý vstup na jednotlivá nástupiště i linku B pražského metra. Modernizace, která promění stanici na plně bezbariérový multimodální dopravní uzel, zahrnuje rozšíření současného počtu kolejí ze sedmi na devět, rekonstrukci všech nástupišť i trakčního vedení.
Zaha Hadid Architects
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kauza navýšení budovy
snep
31.03.24 09:47
No,...
šakal
02.04.24 10:01
Bestia Triumfalis
T.Pavlík
06.04.24 01:35
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Zaha Hadid Architects