Ještěd f kleci 05 - slavnostní vyhlášení

Zdroj
JFK 05
Vložil
Tisková zpráva
04.02.2011 00:05
Ještěd f kleci představuje pravidelné vyvrcholení semestru na Fakultě umění a architektury v Liberci, kdy se nezávislí odborníci mimo akademickou půdu pokouší vybrat z desítek ateliérových prací nejlepší studentský projekt. Páté udělování 'kultovní ceny Fatulu' se uskutečnilo v úterý 25. ledna 2011 již tradičně v prostorném ateliéru FUA, který ten večer přišly hermeticky zaplnit desítky studentů, bývalých absolventů a řada dalších  hostů.
Předsedkyní byla zvolena Veronika Sávová, jejíž jméno je dlouhá léta spojováno s ateliérem Sporadical. Dalšími členy poroty byli profesor Jiří Klokočka ze školy architektury v belgickém Ghentu, šéfredaktor časopisu Era 21 Osamu Okamura a obě vedoucí postavy z pražského ateliéru Pinkas Žalský architekti.
Od minulého ročníku prošel liberecký 'hangár' dvěma změnami: z brněnského ateliéru DRNH sem přišel vést ateliér Antonín Novák a prváci musí projít 'prodlouženými přijímačkami' v ateliéru Petra Janoše a Petra Šmídka. Ocenění porotců nakonec směřovalo právě do těchto dvou nových ateliérů: studentka prvního ročníku Anna Svobodová si za prostor v koruně stromu odnesla ocenění a hlavním vítězem se stal Josef Habersberger s projektem mezinárodního muzea vulkánů na Lanzarote. Cenu za nejlepší ateliér si již tradičně odnesl Zdeněk Fránek s Radkem Suchánkem a stvrdil tím nadvládu brněnské 'umprumky' usídlené v Liberci.
Výjimečnost JFK spočívá v tom, že porotci nejsou svazování žádnými předem určenými kategoriemi, v čemž se odráží duch liberecké školy. Porota si sama určuje kritéria a jejich výběr nic neovlivňuje. Tentokrát se rozhodla neškatulkovat projekty do kategorií, ale nominovat deset projektů, které mezi ostatními vyčnívaly a z nich nakonec vybrala dva nejlepší.
Ocenění Anny Svobodové bylo pro všechny jistě překvapením. Podobně jako ostatní studenti prvního ročníku se i ona musela hned v zimním semestru vypořádat s trojicí úkolů, na které neměla nikdy déle než jeden měsíc. Téma zpracování prostoru v koruně stromu navíc pocházelo opět z ateliéru Antonína Nováka, který opanoval letošní předávání JFK. Anna Svobodová pojala ání jako meditativní lávku vedoucí k dvojici uschlých kmenů vyčnívajících z hladiny Novomlýnské nádrže. Neobyčejnou vyzrálost jasně koncipovaných návrhů lze spatřit i ve zbývající dvojici projektů, které stihla v tomto semestru vytvořit.
Ocenění 'vulkanického týmu' Antonína Nováka se dalo očekávat: čtveřice z nich se dostala mezi deset nominovaných. Většina řešitelů nabízela velkorysé objekty nesoucí se v duchu italského Superstudia. Porotce nakonec nejvíce zaujal projekt Josefa Habersbergera, který se k místu choval nejpokorněji. Habersbergerův návrh nenabízel fascinující výhledy do okolí, ale jeho prstenec byl zlehka vsazen do rudého kráteru, kudy se lze volně procházet po kruhové rampě a zblízka pocítit energii vycházející ze země.
Do Ještěda f kleci jsou zváni lidé zvenku, aby přispěli svým nezávislým pohledem na architektonické projekty, které se zrodí v průběhu semestru na liberecké fakultě. Poslední dobou však svým výběrem příliš nepřekvapují. Volba porotců často padne na projekty obecně vnímané mezi studenty i pedagogy jako nejlepší, což jen potvrzuje objektivitu hodnocení. JFK s každým ročníkem nabývá na prestiži, ale především bývá příjemným zakončením semestru na FUA TUL.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
staší ročníky soutěže
lever
06.02.11 02:09
zobrazit všechny komentáře

Související články