Jablonec mimořádně otevřel Kantorovu vilu, architekti představili návrh obnovy

Vložil
ČTK
23.05.2024 18:55
Jablonec nad Nisou

Heinrich Kulka


Jablonec nad Nisou - Jablonec nad Nisou dnes mimořádně veřejnosti otevřel funkcionalistickou Kantorovu vilu v Palackého ulici, kterou město koupilo v roce 2017 za 8,121 milionu korun. Radnice připravuje obnovu památkově chráněného objektu, otevřít ho chce veřejnosti. Zatím je přístupný jen příležitostně nebo předem objednaným skupinám, provoz zajišťuje Kultura Jablonec, řekla ČTK náměstkyně primátora Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj).


Dům byl postaven v roce 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Vilu nedaleko jablonecké přehrady dal postavit lékař Alfréd Kantor a jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu. Čtyřpodlažní dům připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze. I když prošel v 60. letech necitlivou přestavbou na byty, stále je v něm řada zachovalých původních prvků navržených Kulkou.

Na přestavbu vily vyhlásilo město architektonickou soutěž. "Hledali jsme tým, který je schopen rekonstruovat dům, ale i kurátora a vlastně výtvarníka nebo někoho, kdo dokáže interpretovat příběhy, které prostřednictvím té vily chceme návštěvníkům vyprávět. Je to jednak příběh rodiny Kantorů, která zde bydlela, a zároveň to je samozřejmě příběh architekta Kulky. A je to vlastně i příběh Jablonce v té pohnuté době, kdy dům byl stavěn a následně jen velmi krátce užíván původním majitelem," doplnil náměstek Jakub Chuchlík (Piráti).

Do soutěže o návrh revitalizace vily se přihlásilo 28 studií a ateliérů, do užšího kola jich postoupilo pět. Zvítězil návrh pražského ateliéru Objektor architekti, který dnes ve vile představil Jakub Červenka. "Budeme se snažit zachránit všechno, co tady zůstalo a bylo navržené architektem Kulkou. Budeme to s maximální pečlivostí vracet do původního stavu a repasovat a nakládat s tím co nejvíce šetrně, jak jen to půjde. Bohužel se toho ale zase tolik nedochovalo, ty intervence v 60. letech byly poměrně razantní," řekl architekt.

Práce na revitalizaci domu by podle Chuchlíka chtělo město zahájit v příštím roce a využít evropské dotace z programu ITI liberecko-jablonecké aglomerace, získat může přes 42 milionů korun. V roce 2026 by se měla vila otevřít veřejnost, a to včetně zahrady, která se promění ve veřejný prostor. Přízemí domu bude sloužit jako společenský prostor provázaný se zahradou, původní garáž bude využita jako přednáškový sál, dětské pokoje mají funkci edukačních místností, poslední podlaží s terasou se promění ve výstavní prostor.
0 komentářů
přidat komentář

Související články