Hlavní sál zlínského Kongresového centra nese jméno své autorky Evy Jiřičné

Vložil
ČTK
05.03.2024 17:15
Zlín

Eva Jiřičná

Zlín – Hlavní sál zlínského Kongresového centra nově nese jméno Evy Jiřičné. Architektka je autorkou centra, které se otevřelo v roce 2010 a stalo se jednou z dominant krajského města. Byla to jedna z nejúžasnějších spoluprací, jaké jsem zažila, řekla dnes ve Zlíně novinářům Jiřičná. Zlínská rodačka o víkendu oslavila 85. narozeniny, město společně se Zlínským krajem a zlínskou Univerzitou Tomáše Bati (UTB) na dnešek připravilo Koncert pro Evu Jiřičnou. Na slavnostním večeru vystoupí zlínská filhar- monie, která v Kongresovém centru sídlí.


Hlavní koncertní síň, dosud známá jako Velký sál, nese ode dneška označení Sál Evy Jiřičné. "Jsem moc ráda, že to vypadá, jak to vypadá. Vše je čisté, každý detail je udržovaný. Architekt nemůže být vděčnější, než když někdo jeho budovu udržuje," uvedla Jiřičná, která poděkovala svým spolupracovníkům. "Než se budova postaví, je na to potřeba obrovský tým. Mám tady své jméno, jako bych něco udělala sama. Na projektu se podílelo ohromné množství lidí," řekla Jiřičná. V sousedství Kongresového centra vzniklo ještě dříve podle jejího návrhu Univerzitní centrum, později navrhla pro univerzitu také nedaleký Vzdělávací komplex i rekonstrukci auly v Mostní ulici.

V sále, který nese její jméno, vzpomněla, jak se v něm například střílelo, aby se zjistilo, zda funguje akustika, nebo vzniklo 85 modelů na obložení stěn. "Vybavuje se mi spoustu příhod, včetně toho, jak tady byla kukačka, která přežila na jeřábu celou zimu a vychovala tady mláďata," řekla Jiřičná.

Malý sál Kongresového centra byl pojmenován po zesnulé bývalé primátorce Zlína Ireně Ondrové (ODS), která se o vznik centra zasadila. "Byla to žena, která když si něco vzala do hlavy, tak to nepustila. Bez ní a Petra Sáhy (bývalého rektora UTB) by se tento projekt nikdy neuskutečnil," uvedla Jiřičná.

"Eva Jiřičná a Irena Ondrová se významně podílely na vzniku Kongresového centra, které patří od roku 2010 k novým dominantám města. Obě ženy si pojmenování sálů právem zaslouží. Jsem velmi rád, že to byla právě zlínská patriotka Eva Jiřičná, která nadčasovou stavbu pro naše město navrhla," uvedl primátor Zlína Jiří Korec (ANO). Město chce s Jiřičnou spolupracovat na chystaném rozšíření Kongresového centra i úpravě jeho restaurace.

Zlínský kraj se rozhodl udělit Jiřičné vyznamenání. "Jen málo rodáků ze Zlínského kraje dosáhlo díky svému dílu ve světě takového věhlasu, jako právě paní Eva Jiřičná. Svojí nesmírnou pracovitostí, kreativitou a vizionářstvím je tato první dáma české architektury inspirací pro nás všechny. Proto se Rada Zlínského kraje rozhodla udělit paní profesorce Jiřičné u příležitosti jejího životního jubilea Záslužné vyznamenání 1. stupně za mimořádné zásluhy v oblasti architektury a designu a za vynikající reprezentaci Zlínského kraje," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Nevyšší vyznamenání Zlínského kraje v minulosti dostali zakladatel zlínského očního lékařství Karel Kuběna , cestovatel Miroslav Zikmund a manželé Zátopkovi.

Jiřičná na Zlín, kde strávila dětství, často vzpomíná. "Měla jsem tady kamarády, vzdálené příbuzné, vzpomínky. Třeba jak jsem seděla tatínkovi na ramenou, když Zátopek běžel svůj první závod a vyhrál. Moje maminka říkala: On to daleko nedotáhne, podívej se, jak dýchá," vzpomínala Jiřičná. Architektka propaguje město také za hranicemi. "Kdo mě zná mimo hranice České republiky, tak ví, že existuje město Zlín, a ví, čím se proslavilo," uvedla Jiřičná.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zlínský svéráz
...
06.03.24 05:32
jak za Stalina
Karel Doležel
07.03.24 12:38
zobrazit všechny komentáře

Související články