Praha - Holešovická tržnice by se měla začít proměňovat. Pražští radní dnes zadali úředníkům, aby začali pracovat na projektech přeměny jednotlivých objektů tržnice i jejího celkového rozvoje. Vychází přitom ze studie, kterou má magistrát už několik let k dispozici. Nyní je řada budov prázdná a v neutěšeném stavu, podle studie by v areálu mělo být místo pro farmářské trhy, kulturu či velkou "masnou" restauraci. Praha nyní také začne jednat s možnými novými provozovateli zděných objektů v tržnici. Magistrát vede vleklý soudní spor s bývalým nájemcem.
"První úpravy by měly být vidět během letošního podzimu," uvedl radní pro majetek Karel Grabein Procházka (ANO). Zatím půjde spíše o drobné změny, magistrát začne pracovat na investicích do komunikací či inženýrských sítí. Opravy čekají i zděné domy, kterých je v areálu zhruba 30.
Jako jednu z prvních budov chce město zrekonstruovat burzu masa, která má tvořit dominantu areálu. "Myšlenkou je navrátit do objektu funkci stravování, vytvořit zde koncept velké 'masné' hospody, která zde fungovala před druhou světovou válkou," píše se ve schváleném dokumentu. Restaurace by nabízela různé druhy kvalitních mas, doplněných širokou nabídkou piv, a měla by kapacitu přes 200 míst. Odhadované náklady na revitalizaci burzy činí 89,8 milionu korun bez DPH.
Část nákladů na rekonstrukci by mohl hradit budoucí provozovatel podniku. Podobně se chce město domluvit i s dalšími nájemci, kteří se podle Procházky už hlásí a magistrát s nimi začne vyjednávat. Smlouvy nově budou uzavírány s dlouhou výpovědní lhůtou, aby se nájemcům vyplatilo do objektů investovat. Teď je u smluv lhůta tři měsíce.
Město má od roku 2014 studii přeměny areálu, ze které bude vycházet. Dokument navrhuje rozdělit tržnici na několik zón, kde by byly farmářské a rukodělné trhy, prodejny a také kulturní, sportovní a gastronomické prostory. Ze spojovací osy mezi severním a jižním vchodem do areálu zmizí stánky a měla by se změnit v korzo s dvěma hlavními plochami - jednou pro pořádání trhů a kulturních akcí a druhou pro odpočinek a posezení. Při přípravě změn magistrát spolupracuje s Prahou 7 a městským Institutem plánování a rozvoje.
Praha od roku 2012 vede soudní spor s bývalým nájemcem, firmou Delta Center. Současné vedení magistrátu původně plánovalo se s bývalým nájemcem vyrovnat mimosoudně, ale plán přehodnotilo a teď chce nechat soudy rozhodnout, protože Praha má podle Procházky velkou šanci vyjít z nich vítězně. Zatím není jasné, kdo bude v budoucnu areál spravovat, v úvahu připadá nová soukromá firma nebo město prostřednictvím jedné ze svých společností.
Nyní v areálu bývalých jatek sídlí mimo jiné obchodní centrum, restaurace, ale i divadlo a trhovci. Budovy jsou v neutěšeném stavu. Řada z nich využití stále nenašla. Tržnici navíc hyzdí nevzhledné stánky. Areál je od roku 1993 kulturní památkou. Magistrát požádal v roce 2012 o zrušení památkové ochrany celého areálu a navrhl prohlásit za památky jen některé objekty. Ministerstvo kultury s tím ale tehdy nesouhlasilo.