4. ročník festivalu o veřejném prostoru, umění a lidech probíhá od 19. do 28. května 2011.
Street For Art, jeden z mála festivalů, které se zabývají veřejným prostorem, se vrátil na Jižní Město. Jeho čtvrtý ročník, který probíhá tento týden přímo u stanice metra Opatov, zdůrazňuje veřejný prostor jako místo pro život, které by mělo lidem poskytovat vhodné zázemí pro každodenní společenské aktivity. Středobodem letošního festivalu je tzv. ZÓNA IDEAL, platforma o rozloze 30 x 30 metrů, která má být ukázkou dobře fungujícího místa pro život ve veřejném prostoru se vším, co takový prostor má obsahovat.
Lokalizace festivalu na Jižní Město, které je největším sídlištěm v ČR, je symbolickým vykřičníkem, který má zdůraznit potřebu přemýšlení o veřejném prostoru nejen v kontextu centra města, ale i jeho okraje.
„Festival děláme celý proto, abychom zdůraznili, že veřejný prostor je v prvé řadě o lidech. Tedy ideálně by měl být uzpůsoben potřebám těch, kteří ho užívají. Kdo jsou ti lidé a jaké jsou jejich skutečné potřeby, to jsou otázky, na které chceme v průběhu festivalu nalézt odpověď. ZÓNA IDEAL má být modelem ideálního veřejného prostoru, jakési živé místo mezi budovami, které alespoň nakrátko slouží lidem a jejich skutečným potřebám.“ říká programový ředitel festivalu David Kašpar.
Architektonickou podobu ZÓNY IDEAL navrhnul ateliér Mjölk architekti, který se postaral i o její realizaci. Tato skupina kreativních architektů vstoupila ve známost například guerillově postavenou saunou uprostřed liberecké přehrady, která pak byla po několik měsíců hitem zahraničních architektonických časopisů. Konkrétní podoba ZÓNY IDEAL je však do velké míry závislá na samotných návštěvnících festivalu. Ti mají možnost upravit a uspořádat mobiliář ZÓNY IDEAL dle svých potřeb. Tím se jim dostane nevšedního zážitku: děti si budou mít kde hrát, bude na co si sednout, bude na co se dívat, možná se podaří se s někým seznámit nebo si třeba jen tak v klidu odpočinout.
„Od začátku jsme se drželi konceptu velké plochy 30 x 30 metrů, která bude dějištěm celého programu. K ploše, která je celá postavena z europalet a smrkových latí, bylo nutno ještě navrhnout zázemí, které jsme se rozhodli řešit jako lešeňovou halu. Ta poskytuje krytý prostor baru, hlediště s pódiem a chillout zónu s vyhlídkou na venkovní plochu. Fasáda je potažená průsvitnou netkanou textilií a je na ní umístěna promítací plocha.“ popisuje jeden z mjölk architektů Jan Vondrák.
Předvojem celé akce byla realizace městského mobiliáře, jako reklamy na SFA. Jednalo se o tři pojízdné moduly, které mjölk architekti realizovali společně s Žandou Gebauerem /relaxační modul - 3x3 m, lesní modul se stromem - 3x1 m a modul s vodní plochou - 3x1 m/. „Náhodný kolemjdoucí si mohl moduly nakonfigurovat do libovolné kompozice a vytvořit tak unikátní prostředí k odpočinku.“ vysvětluje Vondrák. Instalace se čtrnáct dní před zahájením festivalu objevila na několika významných místech v Praze, na Jungmanově náměstí, náměstí Republiky a u Národní technické knihovny.
Festival zahájilo speciální vydání Pecha Kucha Night věnované veřejnému prostoru. Součástí programu jsou tvůrčí workshopy s osobnostmi jako jsou Radim Babák (street překážky pro teenagery), Pavel Karous (procházka po normalizačních sochách na JM), dvojice Artamonov + Klyukov (umělecký objekt), Žanda Gebauer (dětský bunkr), Mjölk architekti (sousedská lavička) či Jan Pfeifer (o veřejném prostoru).
Festival cílí i na odbornou veřejnost – řada diskusí, Fórum o krajině či konference Some Ideas for Better Cities věnované tématům veřejného prostoru, architektury, umění a sociologie nabízejí setkání se zajímavými českými i zahraničními hosty, mj. například se slavnými berlínskými Raumlabor, Adamem Gebrianem a řadou dalších odborníků.
„Pozvánku ke spolupráci jsme rádi přijali, protože vnímáme festival a všechno co kluci z KC Zahrada dělají, jako důležitou součást komunitního života na Jižním Městě. Veřejný prostor bereme jako funkční nástroj v utváření sociální interakce, která přímo ovlivňuje kvalitu života dané lokality. Festival je pro nás samozřejmě také novou výzvou a skvělou zkušeností.“, dodává architekt Jan Vondrák.