Bratislava – Evropským hlavním městem kultury v roce 2026 bude vedle finského Oulu také slovenský Trenčín. Toto krajské město, které leží nedalo hranic s Českem, bude na projektu spolupracovat i s partnery ze Zlínského kraje. ČTK to dnes řekla manažerka projektu v Trenčíně Lucia Dubačová.
Titul Evropské hlavní město kultury vždy na rok propůjčuje Evropská unie dvěma až třem evropským městům, která pak mají celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a rozvoj. Trenčín bude po Košicích druhým slovenským městem se zmíněným titulem. Z českých měst ho měla Praha v roce 2000 a v roce 2015 Plzeň.
Trenčín bude na projektu spolupracovat například se Zlínským kreativním klastrem, Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně i Zlínským krajem. "Spolupráce se bude rozbíhat postupně, projekty budou na různých úrovních od roku 2022, například v oblasti kreativního průmyslu," uvedla Dubačová. Zlín je jedním z partnerských měst Trenčína.
Organizátoři programu Evropského hlavního města kultury v Trenčíně počítají s tím, že akce budou pořádat i na místech, která nejsou nyní využívaná na kulturní projekty. Jde například o některá náměstíčka nebo oblast u řeky Váh, která protéká městem. Budování nových kulturních stánků nepředpokládají.
V roce 2028 bude zmíněný titul propůjčen jednomu z českých měst, dělit se o něj bude s úspěšným kandidátem z Francie. Kandidaturu na rok 2028 doposud ohlásila čtyři česká města, a to Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec. Vítězné město bude muset splnit řadu požadavků, a to ze šesti okruhů kritérií, kam mimo jiné patří přínos dlouhodobé strategie, evropský rozměr, kulturní a umělecký dosah či schopnost program uskutečnit.