Do příprav Kulturního centra Frýdek-Místek zapojí i tamní kulturní odborníky


Frýdek-Místek - Do příprav vzniku nového Kulturního centra ve Frýdku-Místku zapojilo město i místní odborníky z kulturní oblasti. Chce, aby především plánovaný multifunkční sál odpovídal jejich požadavkům a potřebám. Sál by v budoucnu měly využívat městské taneční, hudební i divadelní soubory. Kapacita sálu by měla být vyšší, než se původně předpokládalo. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.


Nové Kulturní centrum má vzniknout rekonstrukcí dvou historických budov - Národního domu s historickým sálem a bývalé Národní záložny místecké, kde má být městská galerie a ve vrchních patrech zázemí pro kulturní soubory. V plánu je pak přístavba takzvané Nové scény s multifunkčním sálem, kterou navrhla známá architektka Eva Jiřičná. Všechny tři budovy spojí dvorana s šatnou a bufetem, z níž návštěvníci vstoupí do jednotlivých objektů.

Právě přístavba Nové scény vyvolává neshody mezi koalicí a opozicí. Opoziční zastupitel a někdejší primátor Michal Pobucký (Přátelé FM) v minulosti kritizoval například fakt, že vedení města k tak nákladné stavbě odmítá uspořádat referendum. Poukazoval i na nákladnost projektu, který označil za megalomanskou stavbu určenou pro úzkou skupinu lidí. "Budova Nové scény – a nejen ona, ale celý komplex – rozhodně není zamýšlena jako elitářský projekt pro úzkou skupinu návštěvníků. Smyslem je naopak rozšířit možnosti kulturního vyžití ve městě jak co do počtu kulturních akcí, tak co do nabízených žánrů," uvedl náměstek primátora pro majetkoprávní vztahy a majetkové účasti města Radovan Hořínek (ANO).

Město v minulosti zvažovalo dvě varianty. Kromě přístavby Nové scény byla ve hře ještě rekonstrukce bývalého kina Petra Bezruče. Podle náměstka pro investice Jiří Kajzara (Naše Město F-M) by ale přestavba byla srovnatelná s náklady na výstavbu Nové scény. Poukázal na to, že rekonstrukce Národního domu i Záložny by musely být provedeny i bez ohledu na výstavbu Nové scény. Město tak nyní do příprav zapojilo zástupce kulturních organizací a spolků. Podle primátora Petra Korče (Naše město F-M) chce, aby jim sál vyhovoval a byl maximálně využíván.

"Pracujeme s konceptem, kdy sál poskytne zázemí většině tanečních, hudebních a divadelních souborů ve městě. Bude mít stupňovité sezení i možnost získat rovnou plochu po zatažení hlediště. Podařilo se nám v rámci studie zvýšit kapacitu, a to na 500 míst na sezení a 900 na stání. To znamená, že vzhledem k těmto úpravám bude mít větší vytížení," míní Korč.

Spolupráci s městem vítá například Kamil Rudolf, zakladatel tanečního festivalu Beats for Love a provozovatel klubu Stoun. "Je dobře, že město ohledně sálu jedná s pořadateli a producenty kulturních akcí a bere v potaz jejich připomínky. Je to správná cesta k tomu, aby sál sloužil opravdu celému městu," uvedl Rudolf. Sál by přivítal i ředitel Symfonického orchestru Frýdek-Místek Vladimír Bláha. "Pro Symfonický orchestr Frýdek-Místek bude sál přínosem. Plánujeme rozšířit náš program o nové koncerty, které budou reflektovat moderní směřování vážné hudby a zahrnovat významné sólisty a skupiny z jiných hudebních žánrů, a ty by se v tomto sále mohly konat," uvedl Bláha.

Rekonstrukce Národního domu podle mluvčí vyjde na 314,5 milionu korun, rekonstrukce Záložny na 76,8 milionu a výstavba Nové scény na 349,3 milionu korun. Město chce usilovat o získání dotací. Podle opozice ale bude celý projekt výrazně dražší. Jako první by město chtělo začít s rekonstrukcí Záložny, zhotovitele chce vybrat koncem příštího roku.
0 komentářů
přidat komentář

Související články