Chvaletice opravují střechu památkově chráněné školy od Karla Řepy

Zdroj
Lucie Jelínková
Vložil
ČTK
04.08.2018 21:30
Karel Řepa
med : pavlík architekti

Med Pavlík architekti s.r.o.: Spolkový dům a interpretační centrum, Chvaletice (projekt 2015)

Chvaletice (Pardubicko) - Chvaletice na Pardubicku postupně opravují bývalou Masarykovu obecní školu od architekta Karla Řepy. V budově ze 30. let minulého století chtějí v budoucnu zřídit hornické muzeum. Větší dotace na kompletní rekonstrukci město dosud nezískalo, letos opravuje alespoň střechu. ČTK to řekla starostka Blanka Zaklová (SNK Chvaletice pro občany I).

"Památky si musíme chránit, je to krásná funkcionalistická stavba," dodala starostka třítisícového města.

Budovu obklopilo lešení. Stavební firma sanuje krovy, obnovuje klempířské prvky a mění střešní krytinu. Práce skončí někdy v září. Náklady město odhaduje na 1,6 milionu korun, starostka doufá, že radnice dostane i dotaci.

"Už jsem dělali schodiště nebo zahradu. Jak se nám podaří dostat někde peníze, investujeme do školy. Máme špatný počet obyvatel, pro velikost našeho města nejsou větší dotace," řekla Zaklová.

Škola pochází z roku 1930. Byla prvorepublikovou malotřídkou, i když dispozičně spíš připomíná vilu. Fungovala do 60. let. Půloválné schodiště, betonový kazetový strop a kombinace cihelného zdiva s nebarevnými cementovými omítkami jsou typickými prvky, které Řepa rád používal.

Odlehlá Hornická Čtvrť, kde asi deset let nevyužívaná škola stojí, bývala centrem obce. Do začátku 50. let minulého století měla asi sto usedlostí. Když se v místě začala těžit manganová ruda, stát obec postupně vyvlastnil a likvidoval. Rozšíření těžby, která měla vést také k demolici školy, se nakonec neuskutečnilo.
0 komentářů
přidat komentář