Praha - Zástupci muzea z Ústí nad Labem, Muzea hlavního města Prahy a Národního technického muzea převzali dnes ve Smetanově síni Obecního domu ceny Gloria musaealis udělené ve XIV. ročníku stejnojmenné národní soutěže. Cenu Českého výboru Mezinárodní rady muzeí (ICOM) získala Západočeská galerie v Plzni za loňskou expozici věnovanou Gottfriedu Lindauerovi (1839-1926), plzeňskému malíři novozélandských Maorů. Byla označena za příklad hluboké a obohacující mezinárodní spolupráce.
V kategorii Muzejní výstava roku 2015 zvítězilo ústecké muzeum za výstavu s názvem "Tenkrát na severozápadě. Rok 1945 v Ústí nad Labem a okolí", která zpracovala kontroverzní téma ‒ zlomové události konce 2. světové války a prvních poválečných měsíců. Porota ocenila vyvážený pohled na toto období včetně zmapování tragických dopadů spojeneckého bombardování nebo násilí páchaného po osvobození na německém obyvatelstvu.
Publikace nazvaná "Hroby barbarů v Praze-Zličíně. Svět živých a mrtvých doby stěhování národů" autorů Jaroslava Jiříka, Jiřího Vávry, Miroslavy Šmolíkové a Milana Kuchaříka, která vyšla péčí Muzea hlavního města Prahy, zvítězila ve druhé kategorii. Veřejnosti prezentuje na pozadí dějin pozdně antického období a období stěhování národů v Evropě výsledky rozsáhlého archeologického výzkumu pohřebiště z 5. století. Text provází bohatý fotografický a obrazový materiál.
Výroční cenu Gloria musaealis v kategorii posuzující muzejní počin roku 2015 dostalo Národní technické muzeum za projekt Centra stavitelského dědictví Plasy. Byl zpřístupněn loni v září, revitalizoval a dnes pro muzejní účely optimálně využívá část areálu národní kulturní památky, kterou je komplex pivovaru bývalého cisterciáckého kláštera. Areál nabízí expozice, výstavy, odbornou knihovnu či praktické ukázky řady stavebních řemesel včetně výchovných programů pro školy.
"Soutěž Gloria musaealis se konala počtrnácté. Osm desítek projektů do ní přihlásilo 72 muzeí a galerií z celé České republiky," řekla ČTK výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií Anna Komárková. Slavnostní akt se uskutečnil přímo v den Mezinárodního dne muzeí.
Podle ředitelky soutěže Ireny Chovančíkové je jejím smyslem upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. "A to při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví," uvedla.
Patrony slavnostního vyhlášení bylo Národní technické muzeum s Technickým muzeem v Brně. Podílel se na něm i Český rozhlas jako jeden z významných zástupců technického pokroku společnosti. Letošní novinkou bylo zveřejnění I. ročníku návštěvnické soutěže o "muzeum roku". První tři místa obsadily Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, Moravské zemské muzeum se svou pobočkou Mendelianum a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti s pobočkou Památník Velké Moravy ve Starém Městě.
Více informací včetně pořadí na dalších místech naleznou zájemci na adrese www.gloriamusaealis.cz.