Brno – Návrh brněnského územního plánu týden před schvalováním čelí kritice, výhrady mají i někteří koaliční zastupitelé, hrozí mu odsunutí schvalování i neschválení. Proti návrhu nového plánu se staví nejen opozice, ale i koaliční partneři lidovců, v jejichž gesci plán v Kanceláři architekta města Brna vznikal. Náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL) ovšem za návrhem plánu plně stojí a považují jej za kvalitní. Vyplývá to z prohlášení a reakcí politiků z dneška a uplynulých dnů.
Město nyní řeší osud pozemků, které na něj v minulosti převedl bezplatně stát pod podmínkou, že budou využité podle smlouvy. Kritikům plánu se nelíbí podle nich nedostatečná ochrana zeleně, možnost zahušťování zástavby na sídlištích a ve vnitroblocích či přestavba rodinných domů na bytové v okrajových městských částech. Míní, že to celkově zhorší životní podmínky současných obyvatel.
Problém, který musí vedení města nyní řešit, je podmínka využití pozemků získaných bezplatně od státu, které jsou v plánu zakreslené jako rozvojové plochy. "Začali jsme se tím zabývat teprve nedávno a je to teď zásadní bod," řekl dnes na tiskové konferenci po jednání rady primátorčin náměstek Hladík. A zatím podle něj není jisté, jestli se problém vyřeší v nejbližších dnech, nebo bude potřeba i několik měsíců. Podle radního Chvátala jsou ve hře dvě varianty řešení. Buď pozemkový úřad přistoupí na to, že nový územní plán není totéž co změna územního plánu, nebo by se mohlo město zavázat hlasováním zastupitelstva, že využije pozemky podle smluv tak, jak byly převedeny.
Dalším problémem je odpor řady starostů městských částí, kteří se dnes vyjádřili k návrhu územního plánu na tiskové konferenci. Kritika zaznívá i od starostů za ČSSD, která je součástí koalice. Rozpaky dala v květnu najevo i ODS v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou, která si vyžádala další právní posouzení. Piráti o svém postupu budou ještě jednat. Ve veřejných prohlášeních se proti územnímu plánu postavily i opoziční ANO a SPD.
Starostům městských částí vadí především to, že územní plán podle nich umožňuje výstavbu ve stabilizovaných plochách. Typicky jde o paneláková sídliště a vnitrobloky. "Na sídlištích už jsou teď problémy s dopravou a parkováním a místo aby územní plán tyto problémy řešil, jen je prohlubuje. S dalším zastavováním zeleně se zhoršuje životní prostředí pro současné obyvatele," řekl ČTK starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD), který je jedním z hlavních kritiků. "Zeleň s každou generací ve městě mizí," uvedl. Zmínil například, že arboretum přírodovědecké fakulty v ulici Veveří je v územním plánu vymezené ve stavebních plochách. "Stačí, aby si na univerzitě někdo řekl, že arboretum zruší a prodá pozemek developerovi a mohlo by se tam stavět," řekl Štefan.
Starostové pro příklad ukázali několik ploch, kde podle nového územního plánu hrozí další výstavba a vyšší hustota obydlení. Jde například o severní část Lesné, severozápad líšeňského sídliště, okolí Lužánek, vnitrobloky mezi Veveřím a Grohovou či mezi Provazníkovou a Merhautovou. Zastavět by se mohla také sportovní hřiště na Srbské za Slovanským náměstím. Chvátal argumentoval tím, že jde o dostavbu, která je podle tvůrců územního plánu správná, když dodržuje charakter lokality.
Starostka Králova Pole Karin Karasová (ANO) soudí, že územní plán umožňuje výstavbu bydlení, na které není připravená infrastruktura. Už dnes je velmi komplikované projet městem často i mimo dopravní špičku, nedostává se míst v mateřských, základních a středních školách. A s dalším přílivem obyvatel a pomalou výstavbou infrastrukturních staveb se budou podle Karasové problémy prohlubovat. "Podstatně se tak zhorší kvalita života Brňanů," řekla.