Praha - Jeden z nejuznávanějších architektů v Česku Viktor Rudiš, který se 9. června dožívá 90 let, se proslavil například jako jeden z projektantů brněnského sídliště Lesná nebo autor československého pavilonu na výstavě Expo v Ósace v roce 1970. Rudiš je ceněn nejen odbornou veřejností za to, že nepatřil k umělcům poplatným minulému režimu a podle odborníků si jako jeden z mála dokázal udržet vysokou úroveň.
Brněnský rodák Rudiš vystudoval architekturu na místní technice. Většinu kariéry strávil v ateliéru Stavoprojektu Brno. Věnoval se také pedagogické a publikační činnosti. Sídliště Lesná, jedno z jeho nejslavnějších děl, se stavělo v letech 1962 až 1966 jako promyšlený urbanistický celek. Architekti chtěli podle Rudišových slov navrhnout soubor staveb "unikátní jako celek, ale i v jednotlivých detailech". Ve své vizi "zahradního města" se inspirovali obytnou čtvrtí ve městě Espoo ve Finsku.
V roce 1989 založil Viktor Rudiš společný ateliér se synem Martinem. Společně pracovali například na rekonstrukci a dostavbě pavilonu G na brněnském výstavišti, na stavbě nového pavilonu F, bytových domech v Litomyšli a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně nebo na brněnském obytném komplexu Orion. Řada jejich staveb získala prestižní oborové ceny a samotný Viktor Rudiš byl oceněn poctou České komory architektů za rok 2010.