Třebíč - Po letní přestávce pokračují v areálu třebíčského venkovního koupaliště Polanka opravy památkově chráněné budovy s převlékárnami někdejších říčních lázní. Dřevěný objekt z roku 1934 navrhl architekt Bohuslav Fuchs a město ho opravuje po etapách. Náklady už přesáhly pět milionů korun, město opravu platí s podporou ministerstva kultury. Hotovo má být v roce 2020. Postup a rozsah prací v etapách je závislý na výši získané dotace, řekl ČTK mluvčí radnice Ondřej Hedbávný.
Dotace z ministerstva kultury pokrývají podstatnou část nákladů. Zatím město získalo 3,3 milionu korun. Jen letos zahájená třetí etapa byla původně vyčíslena asi na 1,6 milionu korun. Protože se ale městu podařilo dodatečně k původním milionové dotaci na rok 2018 získat navíc dalších 600.000 korun, zvýšilo objem prací o víc než milion.
Opravy začaly v roce 2016 výměnou poškozených nosných sloupů a trámů vnějších částí budovy. Následně bylo nutné vybourat poškozené základové prahy pod dřevěnými převlékacími kabinkami, nové musely být i vnitřní části dřevěných konstrukcí, schodnice, zábradlí a podlahy. Nyní lakýrníci odstraňují všechny vrstvy starých nátěrů. Několik posledních desítek let je dvoupodlažní budova s desítkami převlékáren a čtveřicí schodišť výrazně modrá, doplněná ostrou žlutou a červenou barvou. Restaurátorský průzkum, který si město nechalo zpracovat, odhalil původní, výrazně tlumenější odstíny, ke kterým renovace směřuje.
Říční lázně Polanka vznikly na bývalé valdštejnské louce na podklášterské straně řeky Jihlavy, pojmout mohly až 1200 lidí. Slavnostně otevřeny byly 27. května 1934. Koncem 70. let byl v sousedství vybudován plavecký areál. Dřevěné převlékárny už byly řadu let z bezpečnostních důvodů veřejnosti nepřístupné.