Vizuálně optimální provedení osvětlovací techniky sehrává ve vnímání architektury v krajině nebo městském prostředí významnou úlohu. Základním předpokladem osvětlení exteriéru i interiéru je důkladné posouzení charakteru světelného zdroje, především jeho barvy a intenzity, aby konečný výsledek působil decentně a kultivovaně. Uvedená kritéria by měla adekvátně odpovídat charakteru stavby. Mohou tak vhodně vyniknout jednotlivé architektonické prvky, především sloupy, ornamenty, sochy a další prvky.
Projekt osvětlení vodárenské věže na Letné navázal na kompletní dva roky trvající rekonstrukci objektu podle návrhu architektonické kanceláře Petr Hájek ARCHITEKTI zahrnující také konverzi interiéru. V něm bylo realizováno mnoho atypických řešení jako například schodiště s ukrytým osvětlením v zábradlí, pódium společenského sálu, kde jsou použity skružené tříokruhové lišty, klubovna osvětlená centrálním pohyblivým svítidlem nebo nepřímo prosvětlovaná knihovna. V mateřské škole stojí za zmínku integrace osvětlení do horní hrany příček oddělujících technické a hygienické zázemí od šatny. Mimořádným prvkem rekonstrukce je také doplnění periskopu do komína parního stroje. Ve světelném konceptu byla použita svítidla MiniWoody, Glim Cube, Front Light, Linealuce italského výrobce iGuzzini.
Méně nápadný památkově chráněný areál poblíž Letenského náměstí vznikl současně s projektem vodovodu pro Hradčany, Bubeneč a Dejvice. Staviteli vodárenského zařízení byli Karel Hübschmann a František Schlaffer podle projektu Jindřicha Fialky v roce 1888. Typologicky jde o šestipodlažní hranolovou stavbu s neorenesanční fasádou s výrazným arkádovým ochozem s kamennými krakorci. Charakteristická je stanová střecha s vikýři a sloupkovým nástavcem s hodinami z dílny Ludvíka Hainze. Věž byla vyřazena z provozu v roce 1913 a v jednotlivých patrech poté vznikly byty pro vodárenské zaměstnance, které jsou od 60. let minulého století využívané mimo jiné pro aktivity dětí a mládeže. V loňském roce byla dokončena obnova celého areálu.
autor Kryštof Havlice, PROPAMATKY.cz foto Benedikt Markel