V menší norské obci Øystese, na břehu třetího nejdelšího fjordu na světě – Hardangerfjordu, vyrostlo sportovně zdravotnické centrum Hardangerbadet. Známá skandinávská architektonická kancelář LINK Arkitektur projekt pojala jako novostavbu, přístavbu a rekonstrukci současně. Celý objekt pak koncipovala výrazně funkčně a vymezila ho různými prostory, které na sebe chytře navazují.
LINK Arkitektur s 15 pobočkami a 500 zaměstnanci po celé Skandinávii patří mezi 50 největších architektonických kanceláří na světě. Pobočka ve městě Bergen v západním Norsku má 43 zaměstnanců a převážnou většinu z nich tvoří ženy. Anne R. Bøthun je jednou z vedoucích v Bergenu a společně se Sonjou Fastenrathovou provázely investora, i celou komunitu v Øystese včetně stavební firmy náročným a dlouhodobým procesem výstavby centra Hardangerbadet. Když dnes místní obyvatelé mluví o této budově, zmiňují diamanty a drahokamy, a nemyslí tím jen stříbrně lesklou hliníkovou fasádu, která odráží sluneční paprsky i pestré barvy fjordu.
Vysoce funkční víceúčelová budova má bohaté prostorové využití. Je v ní nejen hotel a veřejný bazén, ale místo tu mají i ordinace lékařů, terapeutické centrum a lékárna. Díky tomuto projektu si obyvatelé Øystese uvědomili, že i přes rozdílné zájmy a povahy mají jednu věc společnou. Chtějí mít možnost jít se vykoupat v každém ročním období, v zimě nebo za špatného počasí a nezůstávat doma. Hardangerbadet s plaveckým a rodinným bazénem, lezeckou stěnou, tobogánem, termálním bazénem a saunou je navržen tak, aby vyhovoval potřebám všech různých věkových skupin. Díky tomu se zde setkávají i lidé, kteří toho o sobě předtím moc nevěděli. Když máte na sobě plavky, bavíte se s ostatními úplně jinak, než když pijete pivo v baru. Sociální udržitelnost projektu je proto obrovská. Při debatách o koupališti se často zmiňují pojmy jako klenot a komunita. Dnes jsou na tuto stavbu všichni místní obyvatelné skutečně hrdí, což potvrzuje i plavčík.
Na pozemku v centru Øystese stál již od 60. let 20. století hotel postavený z cihel a tmavého dřeva. Architektonická přístavba se od něj měla odlišovat a zároveň tvořit prostorovou jednotu se stávající budovou. Mezi novostavbou a rekonstruovaným hotelem vzniklo zahradní nádvoří, které je otevřené směrem k fjordu. Tímto směrem se otevírá i bazén s velkými skleněnými prvky. Objem budovy byl rozdělen na menší objekty, aby se měřítko přizpůsobilo stavbám v okolí. Každá struktura dostala jiný materiál fasády. Architekti se inspirovali tradičními stavebními technikami a použili břidlicové kameny a svislé dřevěné laťování. Reprezentativní budovy v oblasti bývaly obloženy kosočtverci z břidlice – v Norsku se jim s přimhouřením oka říká sirupsnipper, protože vypadají jako forma perníku, která je pro Norsko typická. Studio LINK Arkitektur reinterpretovalo tvary tradiční střešní krytiny na fasádě u pobřeží pomocí hladkých hliníkových falcovaných fasádních šablon 44 × 44 od společnosti PREFA Aluminiumprodukte ve speciální barvě přírodní hliník. Falcované šablony z plně recyklovatelného materiálu jsou novým ztvárněním typické formy střešní krytiny tohoto regionu a vyjadřují respekt a úctu studia LINK Arkitektur k tradicím a trvale udržitelnému rozvoji. Pro klempíře Kjell-Arne Flotveho, který hliníkovou fasádu se svými kolegy z Blikkenslagar Flotve AS instaloval, je Hardangerbadet doposud nejvelkolepějším projektem, který realizoval. A to i přesto, že je v širokém okolí kvamského regionu jediným klempířem. I také proto je na tuto práci ve svém rodném Øystese náležitě pyšný.
FOTOGRAFIE A VÝKRESY: Croce & WIR