Dirk van den Heuvel : Bakema and the Open Society

Source
Galerie VI PER
Publisher
Tisková zpráva
28.03.2018 09:20
Czech Republic

Prague

Karlín

Jaap Bakema
Architectenbureau van den Broek en Bakema

Ve středu 28. března 2018 v 19:00 hodin se galerii VI PER uskuteční přednáška holandského historika a kritika architektury Dirka van den Heuvela, profesorem na TU Delft. Během večera představí publikaci Jaap Bakema and the Open Society (Jaap Bakema a otevřená společnost), která je první rozsáhlou publikací věnovanou holandskému architektu Jaapu Bakemovi, jeho myšlenkám a představám pro společnost. V období po druhé světové válce se Bakema snažil přispět k budování pro demokratickou a otevřenou společnost. Jeho dílo, pedagogická činnost a texty spolu s mezinárodní přítomností jsou dokladem proměnlivosti sociálního státu a rolí, které architektura a plánování hrály při jeho výstavbě.
Uprostřed probíhající neoliberální krize dneška a jejího konzervativního kulturního propadu získaly tyto myšlenky o otevřené společnosti opět na aktuálnosti, zejména ve světle současných debat o tom, jak zapojit občany do budování měst či jak vytvářet alternativy pro drolící se sociální státy. Bakemův odkaz funguje rovněž jako zrcadlo, které nás upomíná na radikální potenciál architektonických konceptů v jejich odhodlání věnovat se sociálním otázkám.
Publikace vyzdvihuje mezinárodně uznávané, ale i méně známé dílo Jaapa Bakemy prostřednictvím jeho textů (z nichž některé jsou poprvé publikovány v angličtině), doplněné bohatou vizuální dokumentací z archivů. Kniha obsahuje rozhovory se současníky, kteří s ním spolupracovali v různých kontextech, a eseje, které kriticky zkoumají společensky angažované aspekty Bakemovy práce a souvislosti, v nichž vznikly.
Knihu Jaap Bakema and the Open Society editoval Dirk van den Heuvel, dále do ní přispěli Brita Bakema, Christine Boyer, Lard Buurman, Dick van Gameren, John Habraken, Carola Hein, Herman Hertzberger, Frans Hooykaas, Arnold Reijndorp, Izak Salomons, Johannes Schwartz, Jorrit Sipkes, Carel Weeber. Grafický design Jaap van Triest.
Jaap Bakema (1914–1981) byl jedním z hlavních představitelů poválečné avantgardy. Měl na starost přerod skupiny CIAM do Team 10, v Nizozemí patřil společně s Aldem van Eyckem a Hermanem Hertzbergerem k tzv. skupině Forum, která uvedla strukturalismus do architektury. Zároveň stál v čele jedné z předních architektonických kanceláří Van den Broek a Bakema v Rotterdamu, která byla zodpovědná za klíčové projekty té doby, jako je nákupní centrum Lijnbaan v Rotterdamu. V Německu se Bakema podílel na návrhu jedné z věží v berlínské Hansaviertel, radnice v Marlu či výzkumného komplexu firmy Siemens v Mnichově. Bakemu můžeme považovat za posledního představitele budování holandského sociálního státu a jeho měnících se zásad od univerzalistického přístupu k neoliberálnímu zvratu v 70. letech.
Dirk van den Heuvel je profesor na Technické univerzitě v Delftu (TU Delft). Je zakladatelem a ředitelem Jaap Bakema Study Centre na Het Nieuwe Instituut v Rotterdamu, společné výzkumné iniciativy TU Delft a Het Nieuwe Instituut. V roce 2017 obdržel stipendium Richarda Rogerse, udílené Školou architektury Harvardovy univerzity. Van den Heuvel byl kurátorem holandského pavilonu na Bienále architektury v Benátkách v roce 2014, kde představil výstavu Open: A Bakema Celebration. Kurátoroval také výstavu o holandském strukturalismu An Installation in Four Acts: Education, Ideals, Building, the City (Het Nieuwe Instituut, 2014) a přehlídku o architektuře domu jako paradigmatu architektonické disciplíny Changing Ideals: Re-thinking the House (Bureau Europa, Maastricht, 2008). Mezi jeho publikace patří: Jaap Bakema and the Open Society (Archis 2018), Architecture and the Welfare State (Routledge 2015, spoluautoři Mark Swenarton a Tom Avermaete), Team 10: In Search of a Utopia of the Present 1953–1981 (NAi Publishers 2005, spoluautor Max Risselada) a Alison and Peter Smithson: From the House of the Future to a House of Today (010 Publishers 2004, spoluautor Max Risselada). Společně s Madeleine Steigenga a Jaap van Triestem je autorem knihy Lessons: Tupker / Risselada. A Double Portrait of Dutch Architectural Education (2003). Van den Heuvel je editorem publikační řady DASH. Delft Architectural Studies on Housing (nai010publishers) a online magazínu pro architektonickou teorii Footprint. V letech 1993–1999 byl editorem holandského časopisu OASE.
Přednášku podpořilo Velvyslanectví Nizozemského království v České republice.

Více informací >
0 comments
add comment