Zemřel architekt Jan Kerel, stavěl Nový Barrandov či Myslbek

Publisher
ČTK
14.04.2022 22:30
Jan Kerel

Praha – Ve věku 78 let zemřel architekt Jan Kerel, jeden z představitelů archi- tektonické scény přelomu tisíciletí. ČTK to dnes sdělila Tereza Zemanová, mluvčí České komory architektů, u jejíhož zrodu Kerel také stál. Mezi jeho nejznámější stavby patří pražské sídliště Nový Barra- ndov z 80. let, palác Myslbek v centru Prahy z roku 1996 nebo Památník obětem komunismu v Praze na Újezdě z roku 2002. Kerel zemřel 6. dubna.


Narodil se v roce 1944 v marockém Fezu, vystudoval Vysokou školu umělecko- průmyslovou v Praze. Po studiích pracoval v letech 1971 a 1972 v Architektonickém družstvu A 13, které bylo v roce 1972 převedeno do Projektového ústavu Českého svazu výrobních družstev.

Kerel vytvořil autorskou dvojici se Zdeňkem Hölzelem, která vydržela téměř 40 let. Roku 1977 společně přešli do Pražského projektového ústavu, kde ihned převzali projektování sídliště Nový Barrandov, plánovaného původně pro 40.000 obyvatel. Ovlivněni postmoderním obrazem města Kevina Lynche navrhli kompaktní a funkční město – s náměstími, ulicemi, mosty, členitými fasádami, doplněné zelení a sochařskými díly Vladimíra Preclíka, Karla Nepraše, Huga Demartiniho, Karla Bečváře a Michala Gabriela. Sídliště se pak stavělo mezi lety 1981 a 1992.

Na Barrandově také navrhovali nezbytné budovy občanské vybavenosti, jako byly třeba základní školy. Z Pražského projektového ústavu odešli v listopadu 1989 a v roce 1991 založili vlastní ateliér AHK architekti Hölzel/Kerel. Realizovali urbanistické celky Nová Harfa a Západní Město, bytové, polyfunkční a administrativní budovy i rodinné domy. Mezi nejvýznamnější stavby patří palác Myslbek s nerezovou mříží na fasádě. Ta by měla být symbolickou vstupní bránou Starého Města z Příkopů, která se ráno otevírá a večer zavírá.

K jejich projektům patří také rekonstrukce a dostavba funkcionalistického paláce Te-Ta v Jungmannově ulici v Praze z 90. let, Pomník obětem komunismu na pražském Újezdě, který doplnily sochy Olbrama Zoubka, nebo rekonstrukce kancelářského komplexu paláce Křižík na Smíchově.
0 comments
add comment