V Luhačovicích se po obnově otevřely Vodoléčebný ústav a Sluneční lázně

Luhačovice - Společnost Lázně Luhačovice dnes slavnostně otevřela zrekonstruovaný areál Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní. Objekty navrhnul slovenský architekt Dušan Jurkovič, vznikly na začátku minulého století. Vodoléčebný ústav i Sluneční lázně jsou kulturní památkou. Rekonstrukce se začala připravovat v roce 2016, práce začaly v březnu 2021. Náklady byly 155 milionů korun, z toho 71 milionů korun tvořily evropské dotace, zbytek daly lázně. ČTK to dnes řekla ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová. Areál nabízí také novou muzejní expozici.

Základní část rekonstrukce skončila loni, dodělávala se ještě oprava prostoru bývalých Říčních a slunečních lázní a bývalé plovárny. "V poslední etapě jsme dokončovali obnovu oplocení a původních dřevěných Jurkovičových kabinek," uvedla Felcmanová. Dělaly se taky nové nátěry, klempířské práce, měnila se střešní krytina na kabinkách. "Snažili jsme se vyměňovat minimum konstrukčních dřevěných prvků a maximum původních zachovat," uvedla Felcmanová.

Areál se veřejnosti otevře o víkendu. Od března jsou přístupné muzejní expozice v bývalém Vodoléčebném ústavu. Jedno patro je věnované historii místa a lázeňství, druhé Jurkovičovi, který se na vzhledu lázní výrazně podílel, a další hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, který moravské lázně často navštěvoval. Dosud si expozice prohlédlo téměř 3000 lidí.

Areál je lidem volně přístupný. "Návštěvníci se dostanou k bazénu, do parkových prostor i expozic. Ve venkovním prostoru mohou relaxovat, jsou tady lavičky, lehátka, slunečníky," uvedla ředitelka. Bazén od roku 1995 neslouží ke koupání. "Je z něj udělaný relaxační biotop. Pokud se chce někdo smočit a třeba se projít po kolena ve vodě, tak je to možné," řekla Felcmanová.

V areálu je také budova bývalých sirných a slatinných lázní. "Je to objekt, který budeme využívat na různé kulturní akce, výstavy, společenská setkání. I tam mohou návštěvníci nahlédnout," uvedla ředitelka.

Podle autora projektu obnovy, architekta Petra Všetečky, spadá areál do Jurkovičova vrcholného období. Objekty však dlouho chátraly a bylo třeba pro ně najít využití. "Znamenalo to vrátit se k Jurkovičovi, očistit věci, které tady přibyly za více než sto let. Byly to mnohdy přístavby, které souvisely s vývojem provozu," řekl dnes ČTK architekt. K cenným řadí například odpočívárnu v bývalém Vodoléčebném ústavu.

V budoucnu by se některé objekty v areálu mohly proměnit v hotelové služby, přibýt by mělo také wellness centrum, uvedl předseda představenstva společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha. Rekonstrukcí areálu skončila etapa obnovy veřejných prostor lázní. "Před deseti lety jsme dokončili obnovu lázeňského parku, v roce 2019 jsme dokončili rekonstrukci lázeňské kolonády a haly Vincentka. Teď dáváme k užívání tento prostor, čímž zvětšujeme lázeňský areál a prodlužujeme jej," řekl dnes ČTK ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek. Společnost v zimě opravila dětské léčebny, staví parkovací dům vedle lázeňského hotelu Morava a chystá rekonstrukci tohoto hotelu.
0 comments
add comment

Related articles