V bývalém kině Vzlet bude opět kino, navíc i hudba a divadlo

Publisher
ČTK
29.10.2019 18:00
Czech Republic

Prague

Vršovice

Praha - Radnice Prahy 10 vybrala nájemce opravené budovy bývalého kina Vzlet ve Vršovicích. Na provozu kulturního prostoru se budou podílet nezávislé divadlo Vosto5, barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. ČTK dnes o tom informoval mluvčí radnice Jan Hamrník. První kulturní akce by se tam měly konat v prvním čtvrtletí příštího roku. Rekonstrukce prvorepublikového objektu kvůli komplikacím trvala více než deset let.


"Žánrová skladba kina, barokní hudby a současného divadla dává možnost unikátního uměleckého projektu, který se může stát významnou součástí pražské kulturní scény," uvedl místostarosta Prahy 10 David Kašpar (STAN). Ten byl v roce 1996 jedním ze tří zakladatelů souboru Vosto5.

Svoje dřívější angažmá v divadle místostarosta jako problém nevidí. "Již téměř 15 let s divadlem nijak nespolupracuji. Se členy Vosto5 se znám, stejně tak ale znám tři další z celkově sedmi uchazečů. Vzhledem k tomu, že jsem absolventem DAMU a celý život se pohybuji v kulturním světě, který v Česku není zrovna velký, je to myslím i logické," uvedl. Hamrník dodal, že místostarosta měl možnost výběr ovlivnit pouze jako jeden z osmi členů výběrové komise.

Petr Prokop z Vosto5 uvedl, že autoři konceptu mají ambici uspokojit potřeby místní komunity, ale zároveň chtějí vybudovat významnou kulturní instituci s národním i mezinárodním přesahem. "Bude mísit uměleckou excelenci se vzděláváním, zábavou a komunitním rozměrem," řekl. Dodal, že kromě vlastní produkce bude Vzlet vyhledávat kvalitní kulturní projekty, jako jsou divadelní představení, koncerty vážné hudby, filmové projekce, festivaly, výstavy, projekty zaměřené na umělecké vzdělávání, významné společenské a kulturní akce, konference nebo projekty ve veřejném prostoru. Provozovatel bude platit nájemné ve výši 200 korun za metr čtvereční a rok, což odpovídá výši zhruba 30.000 korun měsíčně.

Rekonstrukci kina na nároží Holandské a Norské ulice u Heroldových sadů provázely problémy, bývalý starosta Vladmír Novák (tehdy ČSSD) projekt, který měl v gesci jeho koaliční partner TOP 09, pozastavil s tím, že je předražený. Následně o jeho pokračování hlasovali zastupitelé a schválili jej. Už po prvním uveřejnění výsledků tendru na opravu kritizovali vybranou firmu VISTORIA CZ a její napojení na bývalého komunálního politika ODS Tomáše Hrdličku tehdy opoziční Piráti.

Kvůli dřívějším komplikacím se rekonstrukce táhla od roku 2008. Od roku 2007 měl budovu od radnice pronajatou architekt a scénograf Michael Klang, který se ho zavázal zrekonstruovat výměnou za 15 let nájmu zdarma. Po několika letech Klangovi došly peníze na opravy a radnice mu koncem roku 2012 vypověděla smlouvu. Za předčasné ukončení nájmu zaplatila Praha 10 firmě Klang asi 32 milionů korun. V souvislosti s rekonstrukcí si radnice nechala udělat forenzní audit, který podle zástupců TOP 09 potvrdil, že se tehdejší vedení radnice dopustilo výrazných chyb.

Budova kina vznikla začátkem 20. století ve stylu art deco jako sokolské kino a místo pro sokolská setkávání. Do poloviny 70. let 20. století objekt fungoval jako kino (Bio Vzlet) a později byl využíván jako sklad Filmového archivu. Po roce 1989 přešla budova do majetku hlavního města, které ho před 16 lety svěřilo do správy desáté městské části.
0 comments
add comment

Related articles