Stavebnictví letos zmírní propad, problémem je málo stavěných bytů
Publisher ČTK
07.05.2021 14:20
Praha - Stavební produkce bude letos dále zmírňovat svůj propad, očekávají analytici oslovení ČTK. Problémem podle nich zůstává slabá bytová výstavba, která přispívá ke zdražování nového bydlení. Stavební produkce v ČR v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016.
Špatné výsledky hlásí především pozemní stavitelství, které se meziročně propadlo o 5,7 procenta, upozornil analytik BHS Štěpán Křeček. Naopak produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,5 procenta. V letošním roce panuje proti loňsku výrazně horší počasí, které brzdí venkovní práce, uvedl. Od března však podle něj i přesto mnohé firmy zahájily stavební sezonu.
Obrat není vidět u bytové výstavby, kde stále klesá počet nově stavěných bytů, dodal analytik ČSOB Petr Dufek. To podle něj není dobrá zpráva pro napjatý realitní trh, kde ceny bytů každé další čtvrtletí vytvářejí nová maxima. Ceny nemovitostí narůstají výrazně rychleji než ceny nájmů, doplnil Křeček. Na trhu tak klesá motivace k pronajímání a mnozí investoři se podle něj začínají zaměřovat jen na nákupy a následné prodeje nemovitostí se ziskem.
Stavebnictví jako celek stále naráží na nedostatek vhodné pracovní síly, zejména agenturních pracovníků z Ukrajiny a Balkánu, uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ti odešli loni v souvislosti s propuknutím pandemie a zatím se nevrací.
"Věříme, že české stavebnictví, zasažené pandemií jen do určité míry, se v letošním roce nebude nikterak propadat, spíše očekáváme stagnaci, případně mírný růst," řekl ČTK Peter Markovič, jednatel společnosti Xella CZ, se značkou Ytong největšího výrobce pórobetonu v ČR.
Poptávka po stavebních materiálech podle něj zásadně nepolevila ani v době pandemie. Lidé chtějí stavět a rekonstruovat, nahrávají tomu i levné a dostupné půjčky. "V aktuálně uveřejněných výsledcích však nadále evidujeme pokles v počtu zahájených staveb v ČR. To se dříve nebo později projeví v poptávce po stavebním materiálu," poznamenal.
Oživení v sektoru bude podle Vejmělka hodně pozvolné a bude i nadále taženo spíše veřejnými investicemi a inženýrským segmentem. "Teprve ve druhé polovině roku v souvislosti s oživením privátních investic předpokládáme robustnější stavební aktivitu. Počet a objem v březnu vydaných stavebních povolení jsou příslibem," dodal.