Liberec - Stavba náplavky u Lužické Nisy v Liberci a rekultivace jejího okolí zkomplikuje od středy pohyb kolem krajského úřadu. Projekt za 142 milionů korun financuje Liberecký kraj. Je už druhou etapou rekultivace okolí krajského sídla. Navázat by měla ještě třetí etapa za zhruba 50 milionů, kterou bude platit město Liberec. Tam se čeká na stavební povolení, a začne tak zhruba o rok či dva později, řekl při dnešním zahájení stavby náplavky primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).
Náplavka je součástí miliardového projektu kultivace dolního centra Liberce. Projekt odstartoval v roce 2014, kdy Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů) koupil budovy a pozemky v sousedství svého sídla. Za areál o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Náplavka navazuje na první etapu, jejíž součástí byl parkovací dům pro 244 aut, který kraj otevřel 2. ledna. Stavba náplavky měla na jaře navázat, projekt ale nabral zpoždění kvůli odvolání jednoho z účastníků soutěže na dodavatele.
Zásadní změna čeká rozbité plochy kolem krajského úřadu, které dosud sloužily jako parkoviště. Součástí projektu je nový přímý vstup do krajského úřadu přes lávku, se kterou počítal už původní projekt architekta Zdeňka Plesníka na konci 60. let minulého století. Přístupové schodiště dělníci prodlouží, kromě zeleně a lávky přibude u sídla kraje občerstvení, veřejné toalety, vodní prvek a dětské hřiště. "To hlavní je ale sestup k Nise, umožní návštěvníkovi sejít k řece a namočit si nohy ve vodě," řekl spoluautor projektu David Pavlišta ze studia re: architekti.
"My jsme v roce 2014 koupili celý ten zbytek, který kraji nepatřil, protože jsme měli původně jenom tu výškovou budovu," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Postupně kraj zrekonstruoval původní administrativní budovu na Evropský dům, někdejší dílny se proměnily v podnikatelský inkubátor s prostorem, který v minulých letech posloužil také jako očkovací centrum v době pandemie nemoci covid-19 nebo jako centrum pro Ukrajince, kteří utíkají před válkou. Projekty kraj financoval hlavně ze svého, na náplavku získal z evropských fondů téměř 60 milionů korun.
Rekultivaci okolí krajského sídla a vybudování náplavky zajistí litoměřická společnost Gardenline, která má na dokončení 330 dnů. "Zahájení v takovémhle počasí a před zimou pro nás není úplně šťastné, budou to nějaké další komplikace. Ale věřím, že zvládneme i tento projekt," uvedl technický ředitel společnosti Petr Skřivánek. Omezení kolem úřadu začnou už ve středu 18. září. Po celou dobu stavby budou podle Skřivánka zajištěné koridory pro pěší i zásobování, ale i pro bezpečnostní složky.