Praha - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) by měl odložit dražbu barokního zámku v pražském Veleslavíně do doby, než bude ustanovena nová pražská rada. Město by ho mohlo využít pro sociální účely. ČTK to řekl Jan Chabr (TOP 09), nominovaný za Spojené síly pro Prahu na post radního pro majetek. Dražba je podle něj naplánována na dobu, kdy se teprve sejde ustavující pražské zastupitelstvo a nová koalice tak nedostane reálnou možnost objekt od státu získat. Vyzval proto ÚZSVM, aby rozhodnutí odložilo. Dražba zámku bude předmětem čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně.
Barokní zámek v pražském Veleslavíně se bude dražit 30. listopadu. Minimální cena chátrajícího komplexu je stanovena na 382 milionů korun. Dražbu schválilo ministerstvo kultury a poté ji vyhlásil správce objektu, ÚZSVM.
Podle Chabra by bylo namístě, aby se další osud zámečku řešil až v době, kdy bude mít nová pražská koalice Pirátů, Spojených sil a Prahy Sobě možnost se do aukce přihlásit či majetek získat jiným způsobem. "Praha je teď vyloučena z jakéhokoliv budoucího rozhodování, i kdyby se rozhodla jít do dražby," uvedl. Dodal, že podle jeho názoru by byla aplikovatelná i zákonná klauzule, podle které v případě veřejného zájmu může ÚZSVM majetek převést jiné veřejné instituci bezúplatně. Mluvčí magistrátu Vít Hofman dnes nicméně uvedl, že tato možnost není, protože objekt není v územním plánu určen jako veřejně prospěšná stavba.
"Máme za to, že tam je opravdu velká možnost pro veřejně prospěšné využití," uvedl Chabr, který dosud působil v zastupitelstvu Prahy 6. V zámečku by podle něj mohla vzniknout léčebna dlouhodobě nemocných a v dalších budovách, které jsou součástí pozemku, by se dalo postavit školské zařízení. "Může z toho být multifunkční areál zaměřený na sociální a kulturní oblast. Pro Prahu to je jedinečné a strategické místo," řekl. Dodal, že soukromé využití objektu by bylo problematické a případné bourání zámečku ve prospěch bytové výstavby nepovažuje za vhodné řešení.
Kvůli dražbě zámku plánuje poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ve čtvrtek interpelovat ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO), jejíž úřad je přímo nadřízený ÚZSVM. ČTK o tom informovala Tamara Kováčová ze spolku Hradní potok, který o dražby zámku komunikoval se starostou Prahy 6. Zámek by měl být využit pro školy a kulturní centrum, s čímž podle spolku developeři nepočítají, a měla by být zachována okolní zeleň pro ochlazení města.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) označil dražbu za "loupež za bílého dne". "Veškerá naše snaha, včetně upozorňování za pomoci médií, vyšla bohužel vniveč. To mne jen utvrzuje v přesvědčení, že je prodej někomu šitý na míru. Stát prodejem nezíská prakticky nic, nic víc než na pár dní splátku úroku státního dluhu," sdělil ČTK Kolář s tím, že příliš nevěří tomu, že by se podařilo dražbu zvrátit.
Hlavní budova zámku dosud sloužila pro soukromé zdravotnické zařízení. Současnému nájemci však končí smlouva a státu by od prosince vznikly náklady na ostrahu ve výši 70.000 korun za měsíc a k tomu výdaje na topení. Podle zářijového vyjádření nemá ÚZSVM nemá jinou možnost, než areál vydražit, protože ze zákona nesmí snižovat výnos státu.
Dražba se uskuteční 30. listopadu v 11:00 hodin v budově ÚZSVM. Minimální příhoz je stanoven na 500.000 korun a podmínkou účasti v dražbě je složení dražební jistoty ve výši deset procent minimální ceny.
Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal areál barokního zámku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.