Praha - Praha chce požádat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o možnost dorovnat nejvyšší nabídku v plánované dražbě zámku Veleslavín. Vyplývá to z dnešního jednání majetkového výboru městského zastupitelstva. Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) uvedl, že vyvolávací cena bude 580 milionů korun a městská část je ochotna do zámku investovat až 100 milionů korun. Radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti) řekl, že i tak je už vyvolávací cena moc vysoká, takže není jisté, že Praha možnosti nabídku dorovnat využije.
Zámek Veleslavín s historickým parkem se rozkládá na třech hektarech a pochází ze začátku 18. století. Již nějakou dobu je celý areál uzavřen a budovy chátrají. Magistrát i Praha 6 se snaží zámek získat od roku 2018 a podle dřívějších plánů v něm zamýšlí vybudovat mimo jiné hospicové centrum. Z dříve plánované směny však sešlo a ÚZSVM odmítl žádost Prahy o bezplatný převod.
Praha 6 nedávno s majetkovým úřadem dohodla roční zápůjčku, i tak ÚZSVM plánuje celý areál prodat v elektronické dražbě. Magistrát proto podle dnešního usnesení výboru plánuje úřad požádat o možnost dorovnat nejvyšší nabídku v aukci. Praha 6 prosazuje, aby město zámek koupilo, podle Stárka jinak hrozí, že ho získá spekulant, který nechá památku dále chátrat.
I když město ÚZSVM požádá o možnost nabídku dorovnat, neznamená to, že tak minimálně v první dražbě učiní. S ohledem na vyvolávací cenu se dnes radní Zábranský vyjádřil spíše proti tomu. "Jestli má být vyvolávací cena 580 milionů a městská část je připravena dát možná 100 milionů korun, tak nevím, jestli při této první aukci to vůbec dává smysl, abychom si tu možnost vyžádali," řekl.
Stárek uvedl, že Praha 6 již areál po zápůjčce převzala a plánuje část areálu otevřít veřejnosti příští týden. "Zámek zabezpečíme, část zahrady v nějakých provozních hodinách otevřeme veřejnosti," řekl. Dodal, že městská část preferuje v případě odkupu pro další rozvoj areálu vznik konsorcia, ve kterém by byl zastoupen magistrát i městská část.
Zámek Veleslavín s historickým parkem se rozkládá na třech hektarech a pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. V první polovině 20. století sloužil jako neurologické sanatorium, které založili Leo Kosák a jeden z objevitelů Alzheimerovy choroby Oskar Fischer. Léčila se tam například Charlotta Garrigue Masaryková či Milena Jesenská.
Po komunistickém převratu byl areál znárodněn. Po revoluci měly objekt v nájmu různé instituce. Nyní spadá pod ÚZSVM, který areál získal od ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2015. V poslední době zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986.