Sdružení Šumavské cesty obnoví kapli v zaniklé šumavské obci

Publisher
ČTK
06.08.2019 18:35
Czech Republic

Moravská Třebová

Prášily - Členové spolku Šumavské cesty z Plzně začnou koncem srpna pracovat na obnově kaple sv. Šebestiána v zaniklé obci Stodůlky u hranic na Klatovsku. Vznikne tam památné místo na vesnici, která měla ještě před 100 lety druhý největší katastr po Praze, a na soužití Čechů a Němců. Nadšenci spolupracují s Národním parkem Šumava (NPŠ) a obcí Prášily. Nevznikne celá kaple, ale jen její půdorys vytažený do výšky 40 centimetrů, řekl ČTK Pavel Bečvář ze spolku Šumavské cesty.


Kaple měla rozměr kostela 12 krát sedm metrů. "Vedle bude jako dominanta dvojitý negativní kříž na paměť toho, že tam už z té obrovské a významné obce není nic. Kříž bude ze dvou částí proto, že se tam Češi a Němci neustále potkávali," uvedl Bečvář.

Dnes je na místě křižovatka tří cest a zanedbané pozemky. "Chceme lidem připomenout, že tam stávala obec, která byla centrem největší Královácké rychty," uvedl Bečvář. Rychta sdružovala šumavské osadníky, převážně německé národnosti, kteří střežili hranici, zemské stezky a zlaté doly. Na pozemku bývalých Stodůlek lze už vypátrat jen zbytky po několika budovách, NPŠ tam má přístřešek pro turisty a ceduli.

Kaple byla největší dominantou obce, ve které žili z 95 procent Němci. Vesnice, která měla ještě před druhou světovou válkou asi 500 obyvatel, skončila se vznikem Vojenského újezdu Dobrá voda v 50. letech. Kaple byla zbořená v roce 1953. "Varšavská smlouva tam měla v listopadu 1952 cvičení a polský generál ji využil k útěku za hranice. Našli ho umrzlého na jaře. Pak přišel příkaz srovnat všechny stavby ve vojenském prostoru se zemí, aby se tam tihle lidé nemohli nikde schovávat," řekl Bečvář.

"Šumavské cesty už mají projekt, připravují to a chtějí mít památné místo v patronaci. Je to na našem pozemku, zajišťovali jsme průzkum," řekl ředitel NPŠ Pavel Hubený. Na zarostlé dopadové ploše bývalé střelnice, zejména podél cesty od Křemelné, je hodně cedulí varujících před nevybuchlou municí. Šumavské cesty už tam pod lípou instalovaly lavičku a na stromě dřevěný křížek. Chodí si tam zavzpomínat zejména Němci, kteří mají k bývalé obci nějaký vztah.

Spolek pracuje na obnově kaple čtyři roky, chybí mu už jen vyjádření archeologů, které bude brzy. Nadšenci, jichž je 44, sbírají peníze po malých částkách. "Žádali jsme na kraji, ale nedopadlo to. Dnes máme přes 300.000 korun, ale potřebovali bychom asi milion," řekl Bečvář. Zatím nedokáže odhadnout, kdy akci dokončí. Kdyby sehnali větší obnos, tak to stihnou do roka. "Starosta Prášil i park jsou nám velmi nakloněni," uvedl. NPŠ zaplatil v místě, kde byla dopadová plocha tankové střelnice, hloubkový průzkum za 100.000 Kč. Povolil, že práce mohou začít už tento měsíc a pokračovat do října. "Chceme tam srovnat terén, aby lidé, co nám přispěli, už něco viděli," uvedl Bečvář.

Nadšenci, kteří obnovili v roce 2011 kapli na Zadních Paštích, sbírají peníze z různých setkání a benefičních koncertů. Povedlo se jim také vrátit varhany do kostela v Dobré Vodě.
0 comments
add comment