Řešení bytové problematiky má ve volebním programu většina stran
Publisher ČTK
08.08.2021 10:40
Praha – Řešení bytové problematiky má ve svém programu většina stran, které jsou aktuálně zastoupené ve Sněmovně. Jde například o podporu družstevní výstavby, poskytování půjček s dlouhodobou splatností a nízkými úroky nebo snížení DPH na výstavbu a rekonstrukce. Premiér Andrej Babiš plánuje vyrábět prefa- brikované byty ve státní továrně. Volby se mají uskutečnit 8. a 9. října.
Koalice Spolu občanských demokratů, lidovců a TOP 09 chce zvýšit roční počet nových bytů o 40.000 na více než dvojnásobek současné produkce. "Řešit nedostupnost nového bydlení v Česku má soubor opatření, přičemž sázíme na všechny formy vlastnictví. Rozjet výstavbu má rozložení investic mezi stát i soukromé investory, snížení DPH na výstavbu a rekonstrukce, možnost bezúročných půjček státu,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. Ty by podle něj měly vzejít z architektonických soutěží a obcím či družstvům nabídnout návrhy s už hotovými posudky, například hasičů či statiků.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš vidí budoucnost ve výrobě prefabrikovaných bytů ve státní továrně. "Stát bude mít fabriku na byty. Bude vyrábět rovnou hotové moduly. (…) Žádné holobyty, ale krásné, útulné a bezpečné bydlení odpovídající 21. století. Jo, a topení je ve stěnách. Ty mají taky perfektní izolaci,“ píše Babiš ve své nové knize Sdílejte, než to zakážou!
Obec, která nutně potřebuje nové byty, podle jeho návrhu musí pouze vylít betonovou desku na pozemku. Všechno ostatní zařídí stát. "Není ta žádná moje šílená fantazie, podobné byty se už teď vyrábí v mnoha zemích. Cena? Asi 16.000 korun za metr čtvereční. Kdo se aspoň trošku orientujete, tak víte, že průměrná cena u nás je úplně jinde. A v Praze klidně přes 100.000 korun,“ píše dále Babiš.
Hnutí STAN chce situaci řešit prostřednictvím Národní rozvojové banky, která by financovala projekty půjčkami s dlouhou dobou splatnosti a nízkým úrokem. A to na několik desítek let. "Společně s efektivnějším a rychlejším stavebním řízením pak lze urychlit i výstavbu bytů. V případě že dáme obcím, městům i developerům jistotu, že jsou k dispozici vhodné typy nemovitostního financování, povede to i ke snížení cen pro samotné nájemníky,“ uvádí STAN ve svém programu.
Podle Pirátů je potřeba například skutečně zrychlit stavební řízení, lépe využít bytové fond, řešit krátkodobé pronájmy nebo podporovat městskou, družstevní a další výstavbu. "Poptávku po bydlení ve velkých městech může do velké míry omezit vzrůst významu regionálních center, kde bude dostatek pracovních příležitostí.Výhodnou pozici a dobrou dopravní obslužnost mají plochy brownfieldů, proto se pro novou výstavbu přímo nabízejí. Jejich využití se odvíjí od zrychlení procesů schvalování územních plánů a poctivého plánování území včetně dostatečné infrastruktury,“ sdělila místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
KSČM chce pokračovat v podpoře družstevní výstavby. "Je to jedna ze spravedlivých a neziskových cest ke získání dostupného bydlení. Spoléhat na snížení cen bytů úpravou daňového systému je pouze cestou k vyšším ziskům bytových developerů,“ uvedl poslanec KSČM Leo Luzar. Místo plánované úřednické čtvrti v pražských Letňanech komunisté navrhují na tomto místě postavit sídliště o 30.000 bytech v režii státu.
ČSSD ve svém programu "Vize 2030 – bydlení“ navrhuje například prosadit zákon o veřejně prospěšných společnostech. "Díky tomu mohou nové byty zlevnit až o 30 procent. Zejména však tento model umožní během dvou až tří let od nabytí účinnosti zákona stavět 12 až 15 tisíc bytů ročně. Princip zákona je totiž postaven na tom, že si neziskové společnosti půjčují peníze na výstavbu bytových domů od bank,“ uvedl poslanec Jan Birke.
SPD se v obecně pojatém programu na svých webových stránkách k bytové politice konkrétně nevyjadřuje. Důraz klade na systém sociální solidarity společnosti k potřebným a ochranu a také podporu tradiční rodiny.