Praha - Praha 7 bude první pražskou městskou částí, kde se v novém roce sejde zastupitelstvo. Kvůli formálním nedostatkům musí znovu projednat koupi nového sídla radnice za více než 90 milionů korun. Zastupitelé se sejdou v pondělí. Na dotaz ČTK to dnes řekl starosta Jan Čižinský (KDU-ČSL). Opozice postup radních kritizuje, podle ní budí nedůvěru. Výběr sídla provází už roky problémy.
"Požadavek magistrátu je zcela formalistický. Ovšem je lepší se ještě jednou sejít, než se s magistrátem přít a tím ztrácet čas. Připravujeme veřejnou architektonickou soutěž a nechceme proces protahovat," uvedl starosta.
Kroky koalice kritizuje ODS. "Kvůli nesprávně formulovanému usnesení zastupitelstva je projekt nové radnice v časovém skluzu ještě dřív, než se Praha 7 vůbec stala vlastníkem nové budovy. Je to přímý důsledek uspěchaného a podivného výběru nové radnice," tvrdí zastupitel Petr Kantor. Starosta ale výtky odmítá. "ODS se těžko smiřuje s tím, že nekupujeme radnici za 1,6 miliardy, ale přiměřenou budovu za 91 milionů, ze které rekonstrukcí vznikne hezká a funkční radnice. ODS vybírala radnici čtyři roky, utratila jen za poradenství 14 milionů korun a nic nekoupila," uvedl.
Radní kvůli výběru sídla vypsali soutěž, do které se přihlásili tři zájemci. Zastupitelé nakonec v listopadu vybrali administrativní budovu v ulici U Průhonu 38, jejíž oprava podle Čižinského vyjde zhruba na 100 milionů korun. Při výběru se řídili omezeními, která stanovilo místní referendum, mimo jiné ohledně ceny radnice.
Úředníci by se podle odhadu starosty ze stávajícího sídla na nábřeží Kapitána Jaroše mohli přestěhovat přibližně do dvou let. Ministerstvo financí, které budovu vlastní, ale na stěhování tlačí. Vyplývá to z dopisu, který zaslalo městské části. Původně přitom radnice domluvila prodloužení nájemní smlouvy do roku 2019.
Stěhování řeší politici řadu let. Výběr nového sídla provází řada peripetií. Někdejší opozice vinila radní za ODS a ČSSD z toho, že chystají předraženou investici. Původně totiž měla radnice stát přes miliardu. Občanská sdružení kvůli tomu sebrala tisíce podpisů na podporu místního referenda. Tehdejší koalice ho odmítla. Soud jí ale nařídil referendum vypsat. Lidé nakonec odhlasovali regulaci ceny, za kterou má městská část diskutovanou budovu postavit.