Písek - Písek plánuje přestavbu budovy autobusového nádraží, aby odpovídala konceptu tzv. chytrých měst (smart cities). Znamená to, že rekonstruovaný objekt bude energeticky nenáročný. Náklady na obnovu budovy autobusového nádraží se pohybují v řádek jednotek až desítek milionů korun a uhradí je tchajwanská společnost Tatung, producent bílé elektroniky, která chce přes Písek expandovat do Evropy. ČTK to řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).
"Vše vychází z konceptu chytrých měst - smart cities. Chceme tím u současné budovy autobusového nádraží výrazně snížit její energetickou náročnost, navíc bude i výrazně komfortnější pro cestující," uvedl Knot.
Dodal, že projekt vznikl na základě memoranda, které podepsali zástupci jihočeského dopravce ČSAD Autobusy České Budějovice, společnosti E-ON, tchajwanské průmyslové společnosti Tatung a města Písek. Rekonstrukce se podle Knota uskuteční ještě letos. "Půjde o další praktický důkaz, že hlavním smyslem konceptu chytrých měst je zlepšování života jejich obyvatel," uvedl Knot.
Písek se už před dvěma lety připojil ke konceptu smart city, který má lidem zajistit ekologické a energeticky úsporné prostředí. Projekt podporovalo ministerstvo životního prostředí. Koncept smart city znamená především zavádění nových technologií nebo změny v systému dopravy.
S firmou Tatung, jež zaměstnává 30.000 lidí a její roční obrat dosahuje čtyř miliard amerických dolarů (asi 83 miliard korun), město již dříve navázalo spolupráci. Loni Knot uvedl, že Tatung si chce najmout v Písku počítačové experty, kteří by v Česku rozvíjeli aktivity v oblasti internetu věcí.