Praha – Národní památkový ústav (NPÚ) nesouhlasí s plánem hlavního města postavit lávku přes Bělehradskou ulici na pražských Vinohradech. Ústav to uvedl na webu a ohradil se proti vyjádření města z minulého týdne o tom, že návrh vybrali památkáři. Magistrát již na svém webu formulaci upravil. Podle NPÚ je stavba v památkové zóně nevhodná a zničila by cenná schodiště, což vyplývá i ze dvou vyjádření ústavu. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) se za chybu v tiskové zprávě omluvil.
Lávka pro pěší a cyklisty má podle informací města propojit Wenzigovu ulici a U Zvonařky. Má být dlouhá 45 a široká čtyři metry a vyjít má na 30 milionů korun bez DPH. Stavba by mohla začít ve druhé polovině příštího roku a trvat má zhruba rok, uvedl magistrát minulou středu. Zároveň v tiskové zprávě stálo, že lávka "se vybírala z desítky návrhů, které posuzoval Národní památkový ústav".
To ústav odmítl. "NPÚ se zřízením lávky v daném místě nesouhlasil a na výběru prezentované podoby lávky se nikterak nepodílel. Zástupce NPÚ nebyl účasten v žádné porotě či sboru a nevybíral z předkládaných variant. NPÚ vždy posuzoval v rámci správního řízení až podaný návrh, a to jako vyloučený," uvedl ústav v prohlášení a vyzval město k vydání nové tiskové zprávy. Magistrát pouze v pátek na svých webových stránkách změnil formulaci na "ve spolupráci s památkáři".
Projekt je nyní ve fázi návrhu a město zatím nepožádalo o územní rozhodnutí. "Vzhledem ke složitosti území a historické hodnotě jsme chtěli záměr ukázat Pražanům a zjistit, jak se jim líbí, už v této brzké části projektu. Při publikaci tiskové zprávy nastala chyba, za kterou se omlouvám. V Praze máme několik organizací, které lze označit za památkáře," uvedl Scheinherr.
NPÚ při stavbách zasahujících do památkové zóny vydává nezávazná stanoviska, závazná mají na starosti památkáři pražského magistrátu. Ti se podle mluvčího úřadu Víta Hofmana projektem nezabývali a žádné stanovisko k němu nevydali.
Podle NPÚ se navržený projekt do místa nehodí, a to i s ohledem na cenná schodiště, která napojují na obou stranách Bělehradskou na výše postavené příčné ulice. "Realizace navržené lávky by znamenala fatální proměnu stávající hmotové skladby místa. Dnešní schodiště by se proměnila pouze v jakousi podnož nové lávky a cenné původní řešení by tak fakticky zaniklo," uvedli památkáři ústavu.
Nejde o jediný podobný projekt, město loni skoro po třech letech otevřelo lávku přes Vltavu v Troji, která nahradila konstrukci zřícenou v prosinci roku 2017. Letos chce vedení magistrátu zahájit také stavbu další lávky propojující Holešovice a Karlín přes ostrov Štvanice.