Ombudsman napsal premiérovi kvůli návrhu stavebního zákona

Publisher
ČTK
16.04.2020 08:10
Brno/Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka postupuje ohledně návrhu nového stavebního zákona nestandardně. Křeček se kvůli tomu obrátil na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Kancelář ombudsmana to dnes uvedla na svém webu. K ombudsmanovi se dnes přidal Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS). Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.


"Od samého počátku přípravy nového stavebního zákona postrádám na straně ministerstva promyšlenost, profesionalitu i přiměřenost. Považuji za nepřípustné, aby k novelizaci tak zásadního předpisu docházelo postupem, kterého jsme svědkem. Nejenže ministerstvo postupuje netransparentně, nerespektuje legislativní pravidla vlády, ale také mrhá prací desítek odborníků," uvedl Křeček. Doplnil, že podoba nového stavebního zákona je zásadní především pro ekonomický rozvoj země a podle něj ukvapená práce ministerstva může přinést víc škody než užitku.

"Ministerstvo záměrně neposkytuje všechny materiály, a protože ty na sebe navazují a navzájem odkazují, je téměř nemožné se k nim vyjádřit. Úřad stanovuje lhůty pro vyjádření v šibeničních termínech, ačkoliv Hospodářská komora měla na přípravu zákona více než rok," sdělil dnes ČTK Václav Girsa, prezident českého komitétu ICOMOS. Organizace se obává, že budou dopady současné situace na ekonomiku zneužity jako argument k prosazení nového stavebního zákona, a to na úkor ochrany kulturních památek, a i za cenu obejití legislativních pravidel. "Ostatně, tyto hlasy už začaly z řad pražských developerů zaznívat," připomíná Girsa.

MMR podle něj nepochopitelně trvá na integraci památkové péče v ochranných pásmech kulturních památek do stavebních úřadů. "Památkáři tak nebudou moci závazně mluvit do stavebního ruchu v bezprostředním okolí nejvýznamnějších kulturních památek, zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. To se týká zejména Prahy, ale nejen jí. Ministerstvo argumentuje tím, že takto to stanovil věcný návrh zákona zpracovaný Hospodářskou komoru; při ochraně jiných oblastí, než jsou památky, na stejném principu ale netrvá," uvedl Girsa.

Nový stavební zákon má výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení. V současnosti je v připomínkovém řízení. To bylo původně z konce ledna posunuto na konec března. Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo premiéra, aby ho kvůli situaci kolem koronaviru posunul na konec dubna.

Ombudsman uvedl, že připomínkové řízení je atypické. "Společně s institucemi, které se k mému otevřenému dopisu připojily, veřejně odmítáme postup předkladatele, kterým nám nejprve poskytl termín pouhých pěti pracovních dnů k vypracování a uplatnění připomínek a teprve po výhradách z mé strany termín (nikoliv dostatečně) prodloužil. Podstatou však zůstává, že se návrh významným způsobem změnil, a nebyl tedy podroben připomínkovému řízení v plném rozsahu," stojí v dopise premiérovi.
0 comments
add comment

Related articles