Odbory chtějí předem ověřit efektivitu novely stavebního zákona

Publisher
ČTK
20.10.2015 18:30
Czech Republic

Prague

Praha - Zaměstnavatelé a odbory se obávají, aby chystaná novela stavebního řízení ještě víc neprodloužila lhůty pro povolení staveb, než je tomu dosud. Na dnešním jednání s ekonomickými ministry proto jejich zástupci požádali, aby ještě před schvalováním novely bylo ověřeno, že plánované změny proces skutečně zefektivní. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je třeba postupovat stejně také u nového zákona o veřejných zakázkách.

    "Je nutno ověřit, že to neohrozí další případné veřejné zakázky," řekl novinářům s tím, že by tím mohlo být omezeno čerpání dotací z evropských fondů či některé významné investiční akce.
    Za prioritu, kterou je třeba ještě řešit, považuje stavební zákon i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělohrádek. "Zákon je velmi komplikovaný a brzdí některé stavby. Je to i otázka sloučení některých kroků v rámci stavebního řízení tak, aby se stavby dokázaly urychlit," uvedl po jednání.
    Původně měla novela zákona, který se novelizuje podruhé po třech letech, platit už v polovině příštího roku. V září už ale ministerstvo pro místní rozvoj navrhlo posunout účinnost novely na konec roku 2016 či leden 2017.
    Zásadní změnou má být sloučení povolovacího procesu do jednoho řízení. Do koordinovaného, podle dřívější pracovní verze jednotného povolovacího řízení, by se sloučilo nyní oddělené uzemní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Novela navrhuje zrušit povinné veřejné slyšení v rámci procesu. Úřad by tak rozhodoval, jestli se uspořádá nebo ne. Nyní se má veřejné slyšení konat vždy. Podle ekologických organizací ale změny zásadně omezí práva lidí na to, aby se mohli vyjádřit ke stavbám ve svém okolí.
    Pro ministerstvo životního prostředí (MŽP) je novela v částech, které se dotýkají jeho kompetencí, přijatelným kompromisem.
    MMR obdrželo k návrhu novely přes 2000 připomínek, z toho stovky zásadních musí vypořádat. Dokument mělo původně poslat do vlády v červnu, termín se ale zřejmě protáhne na konec roku.
    Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zve na zasedání ekonomických ministrů sociální partnery jednou za čtvrt roku. Středula ocenil, že vláda o strategických rozhodnutích s odbory a zaměstnavateli debatuje. Příští schůzka se uskuteční v prosinci.
0 comments
add comment

Related articles