Praha - Do soutěže České cena za architekturu přihlásili architekti a organizátoři ceny 186 děl. Je to o pětinu více než loni. Převládají novostavby nad rekonstrukcemi, je jich 123, tedy asi dvě třetiny. Skoro polovinu přihlášených děl tvoří stavby pro bydlení a dvě pětiny soutěžních děl vznikly v Praze nebo Brně, samotná Praha tvoří třetinu. Novinářům to dnes řekla mluvčí pořádající České komory architektů Tereza Zemanová. Nominační večer se bude konat 13. června a vítěze pořadatelé oznámí 14. listopadu.
Do soutěžní přehlídky České komory architektů se letos mohla přihlásit díla postavená v ČR mezi lety 2014 a 2018. Téměř dvě třetiny staveb, 118, byly dokončeny loni. Z údajů o přihlášených stavbách vyplynulo, že průměrná doba, za jakou byly postaveny, je tři roky a deset týdnů. Údaj je nižší, než se obecně u staveb udává. Do soutěže se totiž přihlašují i drobná díla a podle Zemanové jsou mezi přihlášenými stavbami i takové, kde jejich vznik trval přes deset let.
Za 136 projekty, což jsou tři čtvrtiny přihlášených, stojí soukromí investoři. U zbylé padesátky veřejných zakázek je pak tradičně výraznější podíl rekonstrukcí, tvoří dvě pětiny z nich. Sedm staveb přihlášených do letošního ročníku přehlídky vzešlo z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů.
Jde o Smuteční obřadní síň ve Valašském Meziříčí od Kanceláře archislužba.cz, Sportovní halu v Kuřimi, kterou postavili Cuboid architekti, Rekonstrukci hospody se sálem v Máslovicích od Atelieru bod architekti, architektonické ztvárnění interiérů Ústavního soudu od Moad architekti, Podzámecký park - Tyršovy sady Pardubice (New Visit), Lávku přes řeku Lubinu v Příboře (Petr Tej, Marek Blank a Jan Mourek) a revitalizaci Masarykova náměstí ve Stříbře (M&P Architekti - Krajinářská architektura). Katalog všech přihlášených projektů je webu soutěže.
Dvě pětiny staveb, tedy 74, vznikly v Praze nebo Brně, což je proti předchozím ročníkům nárůst. Pražská díla mají proti loňsku zastoupení o deset procent vyšší a tvoří třetinu všech přihlášených (64). Z krajů vede v počtu projektů ucházejících se o ocenění Středočeský kraj (27) před Moravskoslezským (17) a Královéhradeckým krajem (10). Žádná stavba nezastupuje v letošním ročníku přehlídky Karlovarský kraj.
Loňským vítězem ceny se stala administrativní budova z lehkého betonu ve Strančicích od Davida Levačky Krause. Stojí v průmyslovém areálu, nechala si ji postavit firma, která betonové směsi vyrábí.