Nový stavební zákon lidem ani úřadům práci neubral

Source
Pavel Dosoudil
Publisher
ČTK
25.04.2007 21:10
Czech Republic

Pardubice

Pardubice - Nový stavební zákon prý individuálním stavebníkům ani úřadům přípravu výstavby neusnadnil. Podle oslovených stavebních úřadů v  Pardubickém kraji musí malí investoři dokládat před stavbou rodinného domu stejné množství vyjádření a povolení jako dříve. Navíc si úředníci někdy nevědí rady s tím, jak zákon používat. Přednosta České komory autorizovaných inženýrů a techniků Pardubického kraje Vlastimil Moucha dnes ČTK řekl, že bude nezbytné celý zákon novelizovat.
    Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek, do jehož kompetence zákon patří, se minulý týden vyjádřil, že s novelizací zákona souhlasí.
    Stavební zákon platí od ledna. Měl přinést zjednodušení administrativy zejména malým investorům. Rozšířil výčet staveb, k nimž je potřeba jen ohlášení stavebnímu úřadu místo stavebního povolení. Pouze na ohlášku by lidé měli mít možnost například postavit rodinný dům do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží. K řadě menších staveb není nutné ani ohlášení. Stavební úřady to však vidí jinak.
    "Zákon asi byl koncipován tak, aby stavebníkům v některých případech ulehčil. Zkušenosti s ním ale zatím příliš pozitivní nemáme. U většiny věcí je to v zásadě stejné jako předtím, některé tiskopisy jsou nyní dokonce složitější. Vyjádření se ale musejí stejně doložit, v tom se téměř nic neusnadnilo," uvedl vedoucí odboru výstavby orlickoústecké radnice Petr Marčík. Počet požadovaných povolení a stanovisek tak dál dosahuje u běžného rodinného domu deseti až 20.
    Ještě ostřeji mluví vedoucí stavebního úřadu v Pardubicích Jiří Vopršal. "Podstatně se to zhoršilo, rozhodně se nic nezjednodušilo. Je to neřešená kolapsová záležitost, metodicky provádění zákona nikdo nevede, ministerstvo pro místní rozvoj k němu stále nedalo žádná stanoviska, některé paragrafy nelze realizovat a odporují si," řekl ČTK Vopršal. Stavebníci i úřady podle něj "za pochodu improvizují", stavebník musí i nadále procházet některou formou územního řízení se všemi povoleními a vyjádřeními. "Nic mu to neulehčí a úřadu také ne. Komora architektů a inženýrů to vyhodnocuje tak, že do půl roku musí celý systém kleknout," míní Vopršal.
    Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků chce zákon upravit. "Určitý posun k lepšímu nastal, výhrad ale máme obrovské množství. Budeme zákon postupně připomínkovat a iniciovat novelu," řekl ČTK Moucha.
    S novelizací souhlasí i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Podle něj některá ustanovení nového stavebního zákona protahují vydávání stavebních povolení a mohla by zkomplikovat i čerpání peněz z Evropské unie. Projednání změn navrhne poslancům ve zkráceném řízení. Novela by pak mohla platit od konce tohoto roku.
    "Je to věc, která se hodně nepovedla," zhodnotil zákon, který prošel ještě za minulé vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie Svobody, lidovecký předseda Čunek. Podle informací, které má ministerstvo pro místní rozvoj od stavebních úřadů, je letos o dvě třetiny méně stavebních povolení než před platností nového zákona.
0 comments
add comment

Related articles