Nový Jičín renovuje radnici, která je kulturní památkou

Publisher
ČTK
17.07.2019 10:05
Czech Republic

Nový Jičín


Nový Jičín - Novojičínská radnice, která je kulturní památkou, se renovuje. Na renesanční budově ze 16. století až do konce září odborníci restaurují kamenné prvky. Novináře o tom dnes informovala mluvčí radnice Marie Machková.


"Venkovní i vnitřní kamenné části se čistí, konzervují, odlomené díly se slepují, spáry a drobné defekty se vyplňují náhradním materiálem. Cena za provedené práce byla vyčíslena na téměř 1,2 milionu korun, přičemž 845.000 korun bude uhrazeno z dotace ministerstva kultury," uvedla mluvčí.

Venkovní kamenné části budovy a ochoz radniční věže už byly očištěny. Aktuálně se budou opravovat defekty. "Uvnitř radnice se bude restaurovat podlaha ve vestibulu, schodiště od prvního do třetího nadzemního podlaží, parapety oken, obklady, pilíře a portály," upřesnil Lumír Balaryn z organizačního odboru.

Machková připomněla, že některé opravované kamenné prvky jsou ještě původní. Většina však pochází z 20. století, protože budova byla v roce 1930 výrazně přestavěna. "Nejcennějším artefaktem, který bude restaurován, je kamenný erb města z roku 1613. Je zasazený ve zdi u centrálního schodiště," doplnila mluvčí.
0 comments
add comment

Related articles