Nemovitosti se budou muset označovat energetickými štítky

Publisher
ČTK
29.02.2012 17:20
Czech Republic

Prague

Praha - Vlastníci nemovitostí, které chystají k prodeji či pronájmu, budou mít od příštího roku povinnost opatřit budovy zvláštním štítkem o energetické náročnosti. Počítá s tím novela zákona o hospodaření energií, kterou dnes schválila vláda. ČTK o tom informoval mluvčí vlády Jan Osúch. Opatření souvisí s evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov.
     Štítky mají sloužit jako informační nástroj pro kupující či nájemce, kteří podle něj zjistí provozní náklady na energie. Nové pravidlo by také mělo vést k nižší spotřebě energií a snížení výdajů domácností a dalších subjektů za energie.
     Podobné štítky nyní informují o energetické náročnosti elektrických spotřebičů. Novostavby jsou tímto způsobem označovány od roku 2009. Štítky budou na nemovitosti instalovat kvalifikovaní auditoři a jejich cena by se měla pohybovat většinou v řádu jednotek tisíc korun, bude se však lišit podle velikosti nemovitosti.
     "Prostředky vynaložené na vypracování průkazu se budou lišit s ohledem na aktuální stav budovy. U starých budov se dají předpokládat náklady vyšší," uvedla specialistka na právo Lenka Němcová.
     Odborníci očekávají, že štítkování může přinést problémy například u majitelů, kteří nemají ke svým nemovitostem všechnu stavební dokumentaci. Upozorňují také, že majitelé nemovitostí náklady na energetické označení zřejmě promítnou do nájmů či prodejních cen.
     Novela zákona o hospodaření energií podle Němcové ovlivní realitní trh. "V praxi to může znamenat další finanční náklady při pronájmu nebo prodeji budovy nebo bytu," poznamenala.
     Nové pravidlo souvisí se směrnicí EU o energetické náročnosti budov, která byla schválena v  roce 2010. Podle ní by do 31. prosince 2018 členské státy EU měly zajistit, aby všechny nové budovy užívané a vlastněné orgány veřejné správy měly téměř nulovou spotřebu energie. Od konce roku 2020 se tomuto standardu budou muset podřídit všechny nové budovy.
0 comments
add comment

Related articles