Nejbohatší Polka chce koupit vesnici na jihu země

Publisher
ČTK
08.08.2008 09:20
Poland

Warszawa

Varšava - Nejbohatší Polka Gražyna Kulczyková, exmanželka miliardáře Jana Kulczyka, má zájem o koupi vesnice. Malá neobydlená obec Rogóžka u polsko-české hranice v Kladském okrese se rozkládá na 100 hektarech a nápaditá podnikatelka v ní chce vytvořit kulturní centrum pro pořádání operních festivalů pod otevřeným nebem.

    Vesničku se rozhodli prodat radní ze střediskové obce Stronie Ślanskie. Vyvolávací cena je 13 milionů zlotých (přes 96 milionů korun). Dražba je plánována na polovinu září. Lákadlem má být mimo jiné to, že novopečený majitel si může obec přejmenovat, třeba jí dát vlastní příjmení.
    Starosta střediskové obce Zbigniew Lopusiewicz vysvětlil, že obec je vylidněná již přes 30 let, proto není potřeba vyhlašovat ve věci referendum. "Rogóžka nabízí kromě možnosti pojmenování vlastním jménem také pěkné okolí a výhledy na kopce a skály, při nichž se tají dech," dodal Lopusiewicz.
    Obec vznikla před více než 500 lety. Jejími obyvateli byli hlavně Němci, kteří byli po druhé světové válce vystěhováni. Poláci se však do zapadlé vísky, kde zimy byly těžké a léta krátká, nehrnuli. Ti, kteří přišli, za pár let odešli, nakonec se obec vylidnila.
    Oživit by ji mohl nový vlastník. Řada lidí by si přála, aby se jím stala právě Kulczyková, která úspěšně přetvořila starý pivovar v Poznani na obchodně-zábavní centrum. Prakticky z ruiny vytvořila nejzajímavější nákupní komplex v Polsku, v němž je navíc obrovská galerie umění. Stavba má plochu 130.000 metrů čtverečních, přitom působí velice sympaticky. Mezinárodní rada obchodních center objekt v roce 2005 vyhodnotila jako nejlepší obchodní centrum na světě v kategorii střední velikosti.
2 comments
add comment
Subject
Author
Date
skvely obrazok
vlado
08.08.08 11:03
inspirace pro tuzemské miliardáře
Vlastík
10.08.08 04:31
show all comments