Desava – Rok 2025 se ve východoněmecké Desavě (Dessau) ponese ve znamení Bauhausu. Uplyne totiž sto let od okamžiku, kdy se proslulá umělecká škola do města přestěhovala z Výmaru. Chystá se řada výstav, přednášek, filmových projekcí a konferencí, které se zaměří na historii, ale i na výzvy, kterým čelí současná architektura a stavebnictví. Oslavy potrvají až do příštího roku, kdy uplyne sto let od otevření sídla Bauhausu, díky kterému je Desava od roku 1996 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Škola výtvarného umění Bauhaus vznikla v roce 1919 ve Výmaru, založil ji architekt Walter Gropius. V roce 1925 se ale musela přestěhovat do Desavy, kde zažila období největšího rozkvětu. Poslední dva roky svého působení sídlila v Berlíně, než ji v roce 1933 zavřeli nacisté. V moderní architektuře, designu a užitém umění zanechal Bauhaus navzdory relativně krátkému období fungování nesmazatelnou stopu. Tvůrci kladli po secesní zdobnosti důraz na jednoduchost, geometrii a funkci.
První akce ke stému výročí přesunu Bauhausu z Výmaru do Desavy jsou naplánovány na konci ledna, hlavní část oslav ale začne v září a nabitý program bude pokračovat až do prosince 2026, kdy si město připomene sto let od otevření komplexu budov umělecké školy. Program jubilejního roku v Desavě je nicméně o něco skromnější než velkolepé oslavy stého výročí založení Bauhausu v roce 2019. Jejich součástí bylo například i otevření muzeí ve Výmaru a v Desavě.
Akce spojené s výročím, které bude spojovat heslo "K substanci" (An die Substanz), se neomezí jen na připomínání historie. Podle ředitelky nadace Bauhausu Barbary Steinerové se budou konference a přednášky věnovat nejen otázce materiálů a jejich užívání před sto lety, ale i nyní. Při pohledu na současný vývoj se program zaměří na architekturu a stavebnictví v době nedostatku přírodních zdrojů a klimatických změn. "Jubilejní rok se bude zabývat stejnou měrou základy i hledáním sociální a ekologicky zodpovědné tvorby dnes," uvedla Steinerová.
V Bauhausu se vedle architektury vyučovala také práce s kovem, textilem, fotografie, typografie nebo scénografie. Cílem bylo, aby absolventi dobře zvládli řemeslo i různé disciplíny, a stali se tak komplexními umělci. Ve škole Bauhaus působily takové osobnosti, jako byli architekti Hannes Meyer a Ludwig Mies van der Rohe, umělci Vasilij Kandinskij, Paul Klee, Piet Mondrian, Lyonel Feininger, Josef Albers, László Moholy-Nagy či Oskar Schlemmer. Z Čechů v Desavě přednášel teoretik umění a výtvarník Karel Teige.