Možnost prokázání odbornosti u realitních makléřů se posouvá

Publisher
ČTK
31.03.2020 08:05
Czech Republic

Prague

Praha - Termín, do kterého musí realitní makléř prokázat odbornost pro své podnikání podle nového zákona, dnes vláda odložila o čtyři měsíce na 3. ledna 2021. Důvodem je to, že aktuálně není možné kvůli opatřením proti šíření koronaviru skládat zkoušky. ČTK to sdělilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které zákon o realitním zprostředkování připravovalo. MMR předpokládá, že ve druhé polovině roku již bude možné zkoušky absolvovat.


"Profese realitních zprostředkovatelů se v současné době dostala do dvojnásobně složité situace. Nouzový stav komplikuje situaci nejen v omezení podnikání jako takového, kdy obchody téměř stagnují, ale mnohým makléřům zakrátko znemožní splnit podmínku provozování této živnosti," uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Nový zákon o realitním zprostředkování je účinný od 3. března. Hlavní změnou proti předchozímu stavu je to, že profese realitního makléře je vázanou živností s požadavky na odbornou kvalifikaci. Dosud to byla živnost volná, vykonávat ji tak mohl prakticky kdokoliv. Hlavním cílem zákona je podle MMR zlepšení fungování realitního trhu a ochrana klientů realitních kanceláří.

Na žádost o změnu z volné na vázanou živnost, tedy doložení vzdělání, praxe nebo absolvování zkoušky, měl podle původního návrhu zprostředkovatel šest měsíců. Pro vykonávání profese počítá zákon s pěti možnostmi. První je vysokoškolské vzdělání v právních, ekonomických, stavebních nebo jiných odpovídajících oborech. Druhou je jiná vysoká škola, vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání. V této kategorii jsou nutné tři roky praxe v oboru. Dále jsou to mezinárodní uznání nebo bakalářské vzdělání společně s titulem MBA v oboru nemovitostí a rok praxe. Bez ohledu na vzdělání postačí složení odborné zkoušky. Vzhledem k tomu, že zkoušky není kvůli současným opatření možné skládat, MMR tento termín přesunulo.

"Chceme makléřům tímto pomoci, aby se v současné nelehké situaci nemuseli zbytečně ještě více stresovat," doplnila Dostálová. Návrh bude podle ní tento týden projednán ve zkráceném jednání ještě Sněmovnou a posléze Senátem tak, aby byla novela zákona účinná již v dubnu.

Realitní kanceláře budou podle nového zákona moci nově poskytovat úschovu peněz výhradně na písemnou žádost klienta a na zvláštních účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.

Podle některých analytiků s předpokládaným snížením počtu realitních makléřů zdraží jejich služby. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) se nic takového pravděpodobně nestane. Počítá s tím, že z trhu zmizí hlavně takzvaní garážoví makléři, kteří to nedělají jako hlavní povolání.

Počet obyvatel na jednoho realitního makléře je v Česku proti průměru Evropské unie zhruba poloviční. V Česku je to 909 lidí na makléře, průměr za EU je 1653. Nejméně je to v Lucembursku (567), nejvíce v Řecku (4126). V Česku je počet obyvatel na realitního makléře v zemích EU čtvrtý nejnižší. Vyplývá to z posledních dostupných údajů evropského statistického úřadu Eurostat za rok 2017.
0 comments
add comment

Related articles